TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
DÜNÝÄ

Hazar’ın kıyısında Ulaştırma Konferansı

Asya ile Avrupa arasında ulaştırma, transit ve lojistik köprü olmak yolunda emin adımlarla ilerleyen Türkmenistan’ın Hazar Denizi kıyısındaki Avaza turizm bölgesinde “Büyük İpek Yolu- yeni kalkınmalara doğru” konulu uluslararası ulaştırma konferansı düzenlendi. Ulaştırma sektöründeki uluslararası işbirliğinin ve yeni projelerin değerlendirildiği konferansa, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Nakliyeci Birlikleri Uluslararası Federasyonu (FİATA) Başkanı Babar Badat, Türkiye’yi temsilen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İran Ulaştırma ve Kentsel İnşaatı Bakanı Abbas Ahundi, Özbekistan Başbakan Yardımcısı, Özbekdemiryollaır kurumu Başkanı Açilbay Ramatov başta olmak üzere ulaştırma sektöründe faaliyet gösteren uluslararası örgüt temsilcileri, büyükelçiler ve çok sayıda davetli katıldı.

Avaza’daki Kongre merkezinde düzenlenen ve Uluslararası Atavatan Türkmenistan dergisinin de takip ettiği forumda konuşan Türkmen Lider, tarihi İpek Yolunu tekrardan canlandırdıklarını kaydetti. Bugünkü günde tarihi İpek Yolu’nun sadece bir ulaştırma koridoru olmakla kalmayıp, Doğu ile Batı’yı, Asya ile Avrupa’yı bağlayan siyasi, kültürel ve ticari ortaklıkların önemli ulaşım alanına dönüştüğünü kaydetti.

Bundan dolayı 2018 yılını Türkmenistan – Büyük İpek Yolu’nun kalbi yılı olarak ilan ettiklerini kaydeden Türkmen Lider, Karadeniz ve Baltık bölgeleri, Güney ve Güneydoğu Asya, Orta Doğu bölgelerinin deniz terminallerine erişim sağlayan Avrasya’yı kapsayan kapsamlı ve kombine bir ulaşım altyapısı oluşturmak istediklerini kaydetti.

Yeni ulaştırma koridorlarından bahseden Devlet Başkanı, uluslararası taşımacılık koridorlarına katılan ülkeler ile tarifelerin optimizasyonu ve esnek bir tarife tercihleri sisteminin kurulmasının altını çizdi.

Türkmen Lider, uluslararası ulaştırma altyapılarının geliştirilmesinde uluslararası örgütler ile işbirliğinin devam ettirilmesine önem verdiklerini, özellikle Birleşmiş Milletler, BM Avrupa Ekonomik Komisyonu, BM Asya ve Pasifik Ekonomik ve Sosyal Komisyonu ile yakında işbirliğine hazır olduklarını ifade etti.

Türkmen Lider, Uluslararası Karayolu Taşımacılık Birliği tecrübesi kapsamında uluslararası örgütler ile Türkiye'ye erişimi olacak Orta Asya için bir Modal Otoyolu oluşturma teklifini değerlendirmeyi önerdi. Bu projenin Türkmenistan’ın ulaştırma alanındaki altyapı geliştirme planlarına uygun olduğunu ifade eden Türkmen Lider, bu konuda her türlü desteği sağlamaya ve önemli rol oymamaya hazır olduklarını söyledi.

Devlet Başkanı ayrıca, Afganistan-Türkmenistan-Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye ulaştırma koridorunun kurulmasını değerlendirmeye davet etti.

Konferansta, Nakliyeci Birlikleri Uluslararası Federasyonu (FİATA) Başkanı Babar Badat da, Türkmenistan’da hizmete açılan deniz limanı projesinin önemine değinerek, FİATA olarak yük taşımacılığının geliştirilmesine katkı sağlayacaklarını ifade etti.

Ýene-de okaň

Wengriýa Türkmenistanyň tebigy gazyna gyzyklanma bildirýär

Türkmenistan BMG-ä hyzmatdaşlygyň täze ugurlaryny döretmegi teklip etdi

Ata Watan Eserleri

TOPH gaz geçirijisi taslamasyny tizleşdirmek üçin Meýilnama gol çekildi

Teswirle