JEMGYÝET

Hazar’ın hukuki statüsünde sona yaklaşılıyor

Uzun yıllardan beri devam eden Hazar Denizi’nin hukuki statüsünün belirlenmesi yönündeki çalışmalarda sona yaklaşıldı. Rusya’nın başkenti Moskova’da Hazar’a kıyısı bulunan; Rusya, Türkmenistan, Azerbaycan, Kazakistan ve İran Dışişleri Bakanları’nın 7.toplantısı gerçekleştirildi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov, İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, Kazakistan Dışişleri Bakanı Kayrat Abdrahmanov ve Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov’un katıldığı toplantıda, Hazar’ın hukuki statüsüne ilişkin konu toplantının gündemini oluşturdu.

Toplantıda sonra basın açıklamasında bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Hazar'daki mevcut gündem konularını değerlendirdiklerini ve Hazar Denizi'nin hukuki statüsü konulu taslak sözleşmeye ayrıca daha fazla önem verildiğini kaydetti.

Lavrov, bu belgenin hazırlanmasıyla ilgili kalan tüm açık konulara çözümler bulduklarını büyük bir memnuniyetle ifade etti. Sözleşmenin metnini taslağının hazır olduğunu ifade eden Rus Bakan, metin üzerinde editörel tamamlamaların yapılacağını, ulusal dillere tercüme edileceğini ve üst düzeyde imzalanması için ülkeler kendi çapında hazırlık yapacağını ifade etti. Lavrov, 2018 yılının ilk yarısında Kazakistan’da düzenlenecek 5.Hazar Liderler Zirvesi’nde imzalanabileceğini kaydetti. Rus Bakan ayrıca, zirvenin tarihini Kazakistan yönetiminin belirleyeceğini, bunun da mutabık kalınan metin üzerindeki tüm teknik ve yasal yönlerinin tamamlanmasına bağlı olduğunu ifade etti.

Lavrov, yeni ortak projelere imza atarak, ülkeler arasındaki işbirliği temposunun arttırılması konusunda anlaştıklarını ifade etti.  Ulaştırma sektöründe altyapının geliştirilmesi, ticari seferlerin arttırılması, seyrüsefer emniyetinin geliştirilmesine kadar pekçok konuda görüş alışverişinde bulunduklarını ifade eden Rus Bakan, Türkmenistan’ın önerisiyle ulaştırma sektöründe ekonomik işbirliğine yönelik hükümetlerarası işbirliğinin aktif bir şekilde hazırlandığını kaydetti.

Rus Bakan Lavrov, toplantının sonucu itibariyle verimli geçen görüşmelerde, Hazar Denizi'nin hukuki statüsü sözleşmesi ile ilgili neredeyse 20 yıllık çalışmaları tamamladıklarını, sözleşme metninin Devlet Başkanlarının onay için gönderildiğini ve liderlerin destekleyeceğini beklediklerini kaydetti. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidentiniň BMG-niň Baş sekretarynyň orunbasary bilen duşuşygy

Türkmenistan howanyň üýtgemegi boýunça Sebit merkezi başlangyjyny öňe sürýär

Türkmenistan teklip edilýän Howa we Saglyk boýunça Jarnamany goldaýar

Türkmenistan Ählumumy metan borçnamasyna goşuldy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň Prezidenti Bütindünýä howa Sammitiniň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Türkmenistanyň Prezidenti Dubaýa bardy