TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Hazar’ın hukuki statüsü Aşkabat’ta görüşülüyor

Hazar Denizi’nin hukuki statüsü ile ilgili konvansiyonun hazırlanmasına ilişkin oluşturulan dışişleri bakan yardımcıları düzeyindeki özel çalışma grubunun 49.toplantısı Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta gerçekleştirildi. Toplantıya ev sahibi Türkmenistan yanı sıra Hazar’a kıyısı bulunan Azerbaycan, Kazakistan, Rusya ve İran Dışişleri bakan yardımcıları katıldı.

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı ve Devlet Başkanlığı’na bağlı Hazar Devlet Kurumu tarafından düzenlenen toplantıda, ülke heyet başkanları Hazar’ın hukuki statüsü ile ilgili anlaşmasına yönelik kendi pozisyonlarını dile getirdiler. Ayrıca, bununla ilgili birçok konuyu değerlendirdiler.

Hazar kıyısı olan ülkelerin Başkanlarının Zirvesinin hazırlıkları çerçevesinde daha önce komşu ülkelerin liderleri tarafından varılan anlaşmaların pratik uygulanmasına ilişkin büyük çalışmalar yapıldığı belirtildi.

Bütün ülkelerin imzası için yeni anlaşmalar hazırlanıyor. Türkmenistan Devlet Başkanı’nın teklifiyle hazırlanan Hazar’a kıyısı bulunan ülkeler arasında ticaret ve ekonomik işbirliği ve ulaştırma alanında işbirliği anlaşmaları bulunuyor.

Bunun yanı sıra Hazar Denizi’nde güvenlik alanındaki işbirliği anlaşmasına ek olarak  2 protokol daha hazırlanıyor.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Hytaýda “Hytaý-Merkezi Aziýa” formatynyň çäklerinde birinji sammit geçiriler

Dünýäniň liderleri Türkmenistanyň Prezidentine gutlag hatyny iberdi

Şu gün – Halkara Nowruz güni

Teswirle