TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Hazar’da kaçak avcılığa karşı mücadele

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nda Hazar Denizi’ne kıyısı bulunan ülkeler arasında Hazar’daki biyolojik kaynaklarının yasadışı kullanılmasına (kaçak avcılık) karşı mücadeleyi öngören protokolün taslağı ele alındı.

Söz konusu toplantı, Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı, Sanayi ve Komünikasyon Bakanlığı, Türkmenistan Devlet Başkanlığı’na bağlı Hazar Denizi konulu kurum tarafından organize edildi. Toplantıya, Hazar’a kıyısı bulunan Azerbaycan, İran, Kazakistan, Rusya ve Türkmenistan temsilcileri katıldı.

Toplantıda, söz konusu protokol taslağı metni üzerinde görüş alışverişinde bulunuldu. Protokolün uygulanmasından sorumlu yetkili makamların tanımı, Hazar’a kıyıdaş ülkelerin kaçak avcılığa karşı mücadele şekli ve diğer konularda müzakereler gerçekleştirildi.

Türkmenistan, Hazar Denizi’nin barış, dostluk ve uyum denizi olarak kabul etmektedir. Bu nedenle, Hazar’a kıyısı bulunan ülkeler ile işbirliğinin karşılıklı çıkarlar doğrultusunda hazırlanmasına önem vermektedir. Ayrıca, Hazar’ın biyolojik kaynaklarının ve ekolojik durumunun korunması ve iyileştirilmesi için çaba gösterilmektedir.

Ýene-de okaň

Türkmenistanda Halkara habarlar merkezi dörediler

Türkmenistanyň Prezidenti Birleşen Arap Emirlikleriniň ýolbaşçylaryny gutlady

Azerbaýjanyň Prezidenti türkmen wekiliýetini kabul etdi

Teswirle