TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Hazar’a kıyısı olan ülkeler ulaştırma sektöründe işbirliğini güçlendirecek

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta Hazar Denizi’ne kıyısı olan ülkeler arasında ulaştırma konulu toplantı düzenlendi. Dışişleri Bakanlığı’nda yapılan 47’nci toplantıda, Hazar’a kıyısı olan ülkeler; Azerbaycan, İran, Kazakistan, Rusya ve Türkmenistan’ın ulaştırma sektörü yetkilileri sözkonusu alandaki işbirliğini öngören anlaşmanın tasarısını masaya yatırdı.

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı, Devlet Başkanlığı’na bağlı Hazar Denizi’nden sorumlu devlet kurumu ve Türkmenistan Devlet Denizcilik Kurumu’nun ortaklaşa düzenlediği toplantıda, yeni projeler üzerinde bilgi paylaşımında bulundu.

Hazar bölgesi Avrasya’nın en önemli jeopolitik, ekonomik, enerji, ulaştırma ve haberleşme merkezlerinden biridir. Bu nedenle bölge ülkelerinin çıkarları doğrultusunda uluslararası işbirliği için önemli bir hukuk zeminini oluşturulması yönünde çaba gösteriliyor.

Hazar Denizi ile ilgili konular Türkmenistan’ın da dış politika stratejisinin öncelikli alanlarından birisini teşkil etmektedir. Türkmenistan Hazar bölgesindeki barış ve istikrarlı bir uluslararası işbirliğinin taraftarıdır. 

Bölgede ulaştırma sektörünün potansiyelinden istifade etmek amacıyla işbirliği yapılması öngörülüyor.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Arkadag şäheri: döwlet ähmiýetli şäher

Arkadag şäheri ÝUNESKO-nyň edarasynda tanyşdyryldy

Russiýanyň demir ýol kompaniýasy Türkmenistan bilen hyzmatdaşlygyny pugtalandyrar

Teswirle