TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Hazar Denizi’den fiber optik kablo çekilecek

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Azerbaycan-Türkmenistan-Afganistan hattında Hazar Denizi’nin altından fiber optik kablo çekilmesi projesi ele alındı.

Azerbaycan resmi ajansının haberine göre, Bakü’deki toplantıya Azerbaycan Ulaştırma, Haberleşme ve Yüksek Teknoloji Bakanı Ramin Guluzade, Afganistan Haberleşme ve Enformasyon Teknoloji Bakanı Şahzad Gül Ayrobi, Afganistan Maliye Bakanı Muhammed Humayun Kayumi, Aşkabat Telefon Ağı Genel Müdürü Yusup Kerimov, Türkmentelekom şirketi genel müdür yardımcısı D.Atayev ve Afganistan’ın Azerbaycan nezdindeki Büyükelçisi Hayrullah Spelenay katıldı.

Üçlü görüşmede, Hazar Denizi’nin altından Türkmenistan ile Azerbaycan arasında Siyazan-Türkmenbaşı fiber optik kablo hattının inşa edilmesi yönünde görüş alışverişinde bulundular. Ayrıca, Türkmenistan üzerinden Afganistan’a internet erişiminin sağlanması konusu değerlendirildi.

Bu konular ile ilgili 3 ülke arasında ilgili uzmanların katılımıyla ortak çalışma gurubunun oluşturulması kararlaştırıldı. Çalışma grubu, projeler ile ilgili fizibilite çalışmalarını yapacak.

Türkmenistan ile Azerbaycan arasında fiber optik projesi, Türkmenistan heyetinin geçen sene Japonya’ya gerçekleştirdiği ziyarette de ele alınmıştı. Japon tarafı da bu projeyi hayata geçirme konusuna sıcak bakmıştı.

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Halk Maslahatynyň internet saýty dörediler

Ata Watan Eserleri

Ministrler Kabinetiniň giňişleýin mejlisi indiki hepde geçiriler

Türkmenistanyň Prezidentine goşun generaly harby adynyň nyşany gowşuryldy

Teswirle