BIZNES

Hazar Denizi’nde kaçak avcılık ile mücadele edilecek

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta Hazar Denizi’ne kıyısı olan Azerbaycan, İran, Kazakistan, Rusya ve Türkmenistan temsilcileri bir araya geldi ve Hazar Denizi'nde kaçak avcılık ile mücadele etmek konusundaki işbirliği konularını görüştü.

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı ve Devlet Başkanlığı’na bağlı Hazar Denizi meselelerinden sorumlu devlet kurumunun organize ettiği toplantıda, Hazar Denizindeki biyolojik kaynakların yasadışı sömürüsüne (kaçak avcılık)  karşı mücadelede işbirliği protokolü taslağı ele alındı. Türkmenistan tarafından hazırlanan taslak Hazar Denizi'nde güvenlik işbirliği anlaşmasını tamamlayacak. Hazar’da güvenlik anlaşması, 2010 yılında Bakü’deki Hazar Zirvesi’nde imzalanmıştı.

2014 yılında yürürlüğe giren anlaşma kapsamında terör, organize suçlar, yasadışı silah kaçakçılığı, insan ticareti, gemilerin güvenliğinin sağlanması, yasadışı göç gibi alanlarda ilgili kurumlar arasında işbirliğinin hukuk altyapısını oluşturdu.

Türkmenistan bu defadaki toplantıda iki işbirliği anlaşma taslağını sundu. Bunlardan birisi Hazar Denizi'nde seyir emniyeti alanında işbirliği ve Hazar Denizi’nde biyolojik kaynakların yasadışı alınmasına karşı mücadele konusunda işbirliği anlaşma taslaklarıdır.

Toplantıya katılan ülke temsilcileri Hazar’daki doğal kaynakların korunması için tedbirlerin alınması konusunda hem fikir olduklarını ifade ettiler.

Hazar Denizi'ne ilişkin sorunlar, Türkmenistan'ın dış politikasında önemli bir yer tutmaktadır. Bu doğrultuda, Türkmenistan bütün ülkelerin çıkarlarını göz önünde bulundurarak, Hazar’ın barış ve dostluk denizi statüsünü daha da perçinleştirmek amacıyla Hazar Denizi'nin zengin kaynaklarının verimli bir şekilde kullanılması için yapıcı bir diyalogun devam ettirilmesini tercih etmektedir.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistan bilen Gazagystan söwda möçberini artdyrar

Türkmenistan “Hytaý-Ýewraziýa EKSPO” halkara sergisine gatnaşar

Hindistanyň kompaniýalary Türkmenbaşy portunyň mümkinçilikleri bilen gyzyklanýar

“Apple” ABŞ-nyň iň gymmat kompaniýasy boldy

Rus ilçisi: tebigy gaz pudagynda rus-türkmen hyzmatdaşlygy ileri tutulýar

Ata Watan Eserleri

Aşgabatda “HI-TECH Türkmenistan 2024” halkara forum we sergi geçiriler