TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Hazar Denizi Karadeniz’e bağlanıyor

Romanya’nın başkenti Bükreş’te Hazar Denizi-Karadeniz uluslararası taşımacılık koridorunun kurulmasına yönelik Azerbaycan, Gürcistan, Romanya ve Türkmenistan’dan oluşan çalışma grubunun dörtlü toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıya, Türkmenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Vepa Haciyev, Romanya Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Maria Magdalina Grigore, Gürcistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Alexander Khvtisiashvili ve Azerbaycan Gümrük Kontrol ve Ticaret Teşkilatı Genel Sekreteri Samad Garalov katıldı. Toplantıda Dışişleri, Ulaştırma, İçişleri, Ticaret, Gümrük, Sınır ve Göç Hizmetleri Bakanlıkları temsilcileri, Türkmenbaşı, Köstence, Bakü liman yetkilileri ve dört ülkenin iş dünyası mensupları hazır bulundu.

4 Mart 2019 tarihinde Bükreş’te 4 ülkenin Dışişleri Bakanları seviyesine gerçekleştirilen görüşmede kabul edilen Bükreş Deklarasyonu’nun önemine değindiler. Söz konusu Deklarasyon, Hazar Denizi ile Karadeniz arasında ulaştırma bağlantısının kurulmasına imkan sağlamak için mutabakata varılan önemli belgedir.

Toplantı sırasında katılımcılar, bu ulaşım yolunun Avrupa ve Asya ülkelerini birbirine bağlamadaki rolünü ve önemini değerlendirdiler. Katılımcılar, güzergah boyunca mevcut ve harekete geçmeye hazır ulaşım altyapıları ve ayrıca genişleme olasılıkları hakkında bilgi alışverişinde bulundu. Taraflar ayrıca, bu yolun başlatılması ve Doğu-Batı yönünde ekonomik işbirliğinin arttırılması için elverişli koşullar yaratılmasına katkıda bulunan ulusal düzeyde düzenleyici yasal düzenlemelerin geliştirilmesi ve uygulanması olasılığıyla ilgili hususları da değerlendirdiler.

Türkmen heyeti, Bükreş temasları kapsamında Köstence Limanı yetkilileri ile bir araya geldiler ve limanın imkanları hakkında bilgi aldılar. 

Türkmenistan heyeti ayrıca, Romanya Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Danuz Nekulaescu ile görüştü. Görüşmelerde taraflar siyasi ve diplomatik, ticari ve ekonomik, ulaştırma, enerji, kültürel ve insani alanlarda ikili işbirliği konularını ele aldılar.

Taraflar, iki ülke arasındaki ticaret ve ekonomik işbirliğini geliştirme ve geliştirmeye özel ilgi duyduklarını belirtti. Bu bağlamda, ortak Türkmen-Romanya Hükümetler arası Komisyonun Ekonomik, Bilimsel ve Teknik İşbirliği Komisyonunun çalışmalarının önemi vurgulandı.

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidenti GDA-nyň resmi däl sammitine gatnaşýar

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň Prezidenti Gazagystanda döwlet saparynda bolar

Türkmenistanyň Prezidenti Wladimir Putini 70 ýaş ýubileýi bilen gutlady

Teswirle