TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
BIZNES

Hazar Denizi-Karadeniz ulaşım ve transit koridoru kurulacak

Avrupa Birliği’nin (AB) Özel Temsilcisi Peter Burian, Türkmenistan’ı ziyaret etti. AB Temsilcisi Aşkabat ziyareti kapsamında Türkmen Dışişleri Bakanlığı’nda temaslarda bulundu.

Görüşmelerde, Türkmenistan’ın büyük altyapı projelerini uygulamak için sahip olduğu güçlü potansiyele dikkat çekildi. Konuklar, çeşitli alanlarda işbirliğinin devam etmesine duydukları ilgiyi ifade ettiler.

Geçen sene Mayıs ayında Aşkabat’ı ziyaret eden Peter Burian’ın Türkmenistan Meclisi’nde yaptığı görüşmelerin ve bu görüşmeler çerçevesinde ele alınan Türkmenistan ile AB arasındaki parlamentolar arası işbirliği konuları gündeme getirildi. Türkmen milletvekillerinin de Avrupa Birliği’nin Orta Asya ülkeleri ile işbirliğini geliştirmek için hazırladığı yeni stratejisinde yer almalarının uygun olacağı kaydedildi.

Ayrıca görüşmelerde, sürdürülebilir kalkınma, reformlar ve özel sektör gelişimi, eğitim, enerji, SDG’lerin yanı sıra pek çok ikili işbirliği kapsayan AB-Türkmenistan işbirliğini güçlendirme konularını ele alındı.

Taraflar özellikle Avrupa ile Asya arasındaki işbirliğinin geliştirilmesinde Avrupa’nın görüşlerini beyan etmekte olan Orta Asya Stratejisinin önemine değinildi. Bu stratejide 3 ana konu ele alınmaktadır. Bunlar, ulaştırma alanında işbirliğinin geliştirilmesi, enerji ve insanlar arasındaki temasları genişleyen dijital ağların kurulmasıdır.

Bunun yanı sıra ulaştırma, enerji ve diğer konular ele alınırken, Türkmenistan ile Romanya’nın girişimiyle Türkmenistan-Azerbaycan-Gürcistan-Romanya güzergahında Hazar Denizi-Karadeniz ulaşım ve transit koridorun oluşturulması konuları da geniş bir biçimde değerlendirildi.

Ayrıca, Orta Asya ve Afganistan’daki güvenlik konular ele alındı ve bölgedeki işbirliğinin daha da geliştirilmesi konuları görüşüldü.

Avrupa Birliği’nin (AB) Özel Temsilcisi Peter Burian, Aşkabat ziyareti öncesinde Taşkent ve Astana’da da bir dizi temaslarda bulundu. Taşkent’te Orta Asya ile Avrupa Birliği arasında yürütülen su kaynakları ile ilgili işbirliği toplantısına katıldı.

Ýene-de okaň

Gyrgyzystan Türkmenistan bilen elektrik energiýasy boýunça ylalaşyk baglaşar

Türkmenistan manat serişdelerine Russiýadan gurluşyk armaturasyny satyn aldy

Gazagystan türkmen gazyny eksport etmäge gyzyklanma bildirýär

Teswirle