JEMGYÝET

Hasat Bayramı : 1 milyon ton pamuk

Türkmenistan’da pamuk hasat dönemi sona erdi. Ülkenin Ahal, Lebap, Mari ve Daşoğuz vilayet valileri, Türkmenistan Devlet Başkanı’na ham pamuk üretimi için sözleşme yükümlülüklerini başarılı bir şekilde yerine getirdiklerini rapor etti.

Ülke genelinde 1 milyon 50 bin ton pamuk üretildi. Söz konusu pamuk ülkenin Balkan vilayeti dışındaki 4 vilayette Ahal, Lebap, Mari ve Daşoğuz vilayetlerinde üretildi. Balkan vilayeti iklim şartları dolayısıyla pamuk yerine diğer tarım ürünlerini üretilmektedir.

Ahal vilayetinde 207 bin, Daşoğuz’da 230 bin, Lebap’ta 300 bin ve Mari vilayetinde 313 bin ton pamuk hasadı toplandı. Bunun için 545 bin hektar alana pamuk ekilmişti.

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Türkmen Lider, valilerin raporlarını aldı. Her vilayetten bir oğlan ve bir kız çocuğu, Türkmen Lideri’ni çiftçilerin kazandığı başarısını dillendirdiği şiir ve şarkılar ile kutladı.

Devlet Başkanı çocuklara hediyeler takdim etti ve hatıra fotoğraf çektirdi. Ardından Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, askeri yetkililer ve valiler Türkmen Lideri’ni tarım alanında kazanılan başarı ile tebrik ettiler.

Türkmenistan’da pamuk hasat sona ermesiyle ülkede “Hasıl toyu” (Hasat Bayramı) büyük coşkuyla kutlanmaktadır. Son dönemde tarım sektörüne yaptığı yatırımlarla dikkat çeken Türkmenistan, pamuk sektörüne de büyük yatırımlar yapıyor. Dünyanın en önemli üreticileri arasında olan Türkmenistan’da  üretilen pamuğun kalitesi de dünya standartlarının üzerinde.

Pamuk ülkenin başlıca tarım ürünü olmakla beraber, tekstil sektörünün de önemli hammaddesidir. Ülkede çok sayıda tekstil fabrikası yer almaktadır. Bu fabrikalarda pamuk ipliği, kumaş, hazır tekstil ürünleri, kot ve pek çok ürün üretilerek, yurtdışına ihraç edilmektedir.

Ýene-de okaň

Aşgabat-Türkmenabat ýokary tizlikli awtomobil ýolunyň Tejen-Mary bölegi açyldy

Ata Watan Eserleri

Hormatly Prezidentimiz ýokary tizlikli Aşgabat – Türkmenabat awtomobil ýolunyň Tejen – Mary böleginiň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Türkiýäniň ilçisi: Ankara-Aşgabat uçar gatnawlaryny ýola goýmak meýilleşdirilýär

Türkmenistanyň we Özbegistan Respublikasynyň Daşary işler ministrlikleriniň arasyndaky syýasy geňeşmeler geçirildi

“Galkan” toparynyň ynamly ýeňşi: 15-1

Ata Watan Eserleri

Özbegistanyň Prezidenti: Türkmenistan bilen köptaraplaýyn gatnaşyklar has-da ösdüriler