TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
DÜNÝÄ

Halil Avcı : Daimi Tarafsızlık – dünyada barış ve kardeşliğin güvencesi

Kardeş ve dost ülke konumundaki Türkmenistan için 2020 yılı ayrı bir öneme sahiptir. 12 Aralık 1995’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda 185 ülkenin oy birliği ile ‘Türkmenistan’ın daimi tarafsızlığı’ Kararnamesinin kabul edilmesinin üzerinden tam 25 yıl geçmiştir. Türkmenistan Daimi Tarafsızlığı’nın 25.yıldönümünü ülke ve dünya çapında önemli etkinlikler ile kutlamaktadır.

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un liderliğinde Türkmenistan’da 2020 yılı  “Türkmenistan-Tarafsızlık Ülkesi” olarak ilan edilmiştir. Türkmenistan’ın dış politikasında ilke edindiği Daimi Tarafsızlık statüsü kardeş ülkenin dünya genelindeki saygınlığını arttırmıştır ve Türkmenistan’ın tarafsızlık statüsü dünyada barışın ve kardeşliğin güvencesi olmuştur. Türkmenistan’ın Daimi Tarafsızlık statüsü BM Genel Kurulu kararı ile tanınan tek ülkedir. Aynı zamanda bu uluslararası statünün 2015 yılında Türkmenistan’ın Daimi Tarafsızlığının 20.yılında BM Genel Kurulu kararı ile tekrar tanınması, Türkmenistan’ın dünyanın siyasi alanda önemli bir ülke konumunda olduğunu tekrar tescillenmiştir.

DAİMİ TARAFSIZLIK VE ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ

Uluslararası hukuk açısından Daimi Tarafsızlık statüsü diğer ülkelerin işlerine karışmama, egemenliklerine ve toprak bütünlüğüne saygı, uluslararası askeri örgütlere ve antlaşmalara katılmama gibi yükümlülükleri olan bir uluslararası kavramdır. Türkmenistan üslendiği bütün yükümlülükleri yerine getirerek, dünya ülkeleri ile barışcıl siyasi ve ekonomik münasebetleri sürdürelen ülkedir. Türkmenistan dünyanın pekçok ülkesi ile diplomatik münasebetler tesis etmiştir ve dünya ülkeleri ile karşılıklı güven, karşılıklık çıkar ve karşılıklı saygı ilkelerinde ticari ve ekonomik işbirliğini sürdürmektedir.

Tarafsızlık ilkesi bağımsızlığının ilk günlerinden itibaren Türkmenistan’ın dış politika temellerini oluşturmuştur. Türkmenistan’ın ortaya koyduğu verimli çalışmalar sonucunda 12 Aralık tarihinin ‘Uluslararası Tarafsızlık Günü’ olarak kutlanması yönünde de BM Genel Kurulu kararı alınmıştır. Bu da, Türkmenistan’ın tarafsızlığının yalnız kendisi tarafından değil, dünya çapında kabul edilen bir ülke olarak siyaset ve tarih sahnesinde yerini almış durumdadır

TARAFSIZLIK IŞIĞINDA TÜRKİYE-TÜRKMENİSTAN MÜNASEBETLERİ

Türkiye ile Türkmenistan karde ve dost ülkedir. İki ülke münasebetleri Siyaset, ticaret, ekonomi, kültür ve eğitim başta olmak üzere her alanda devam etmektedir. Türkiye Türkmenistan’ın bağımsızlığını ilk tanıyan ve Aşkabat’ta Büyükelçiliğini ilk olarak açan ülke konumundadır.

‘Iki devlet – bir millet’ sloganı üzerinde kurulan münasebetler, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde ve ortak çabaları ile bölgede barış ve güvenliğin sağlanması, ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi açısından stratejik öneme sahiptir.

Türkiye Türkmenistan’ın Avrupa’ya açılan kapısı olurken, Türkmenistan ise Türkiye’nin Asya’ya açılan kapısıdır. Bu bağlamda, ticari, ulaştırma, haberleşme ve özel sektörde işbirliği güçlenerek devam etmektedir.

Ekonomi ve ticari işbirliği hakkında konuşmak istersek, DEİK Türk-Türkmen İş Konseyi olarak ta, Türkmenistan ile ticari münasebetlerin geliştirilmesine büyük önem verilmektedir. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından Türkmenistan ile Türkiye arasındaki ticari münasebetlerin geliştirilmesine yönelik bir dizi çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalar, iki dost ve kardeş ülke arasındaki münasebetlerin iş dünyası temsilcileri arasında doğrudan temasların kurulmasına imkân sağlamaktadır.

Dünyayı saran COVİD-19 virüsüne rağmen, iki ülke ticari ilişkileri devam etmektedir. Türkmenistan ile Türkiye arasında online görüşmeler gerçekleştirildi.  Online görüşmelerde Türkiye ile Türkmenistan arasındaki işbirliğinin daha da yoğunlaştırılması amacıyla iki ülke ticari ilişkileri düzenli olarak ele alınmaktadır.

Türkmenistan COVİD-19 virüsüne karşı etkin mücadele eden ülkelerden biridir. Bu mücadelesi sonucunda Türkmenistan’ın girişimleri ile ticari münasebetler de geliştirilmektedir. Devlet sınır noktalarında oluşturulan sıhhi tesisler, ihracat ve ithalatın önünü açarak, ticari münasebetlerin gelişmesine imkan sağlamıştır.

TÜRKMENİSTAN SANAYİLEŞME YÖNÜNDE EMİN ADIMLARLA İLERLİYOR

Kardeş ülke Türkmenistan sanayileşme yolunda emin adımlar ile ilerlemektedir. Türkmenistan Devlet Başkanı’nın dirayetli liderliğinde yeni ekonomik reformlar gerçekleştirilerek, ekonomide çeşitlendirme, endüstriyel yatırımlar, petrol ve gaz hammaddeli yeni petrokimya sanayi tesislerinin inşa edilmesi yönünde önemli çalışmalar yapılmaktadır.

Türkmenistan, katma değeri yüksek ürünler üreterek, yurtdışında rekabet gücü olan ürün ihracatına önem vermiştir. Bu da, yurtdışından ithal edilmekte olan ürünlerin sayısının azalmasına imkan sağlamıştır. Özellikle, dünyanın son modern teknolojileri ülkeye getirilerek, hammaddesi doğalgaz olan devasa petrokimya tesisleri inşa edilmiştir. Bu tesislerde dünyada büyük rağbet gösteren kimyasal ürünler, polimer ürünleri üretilmektedir. Bunun yanı sıra tekstil alanındaki yatırımlar ile artık ipliğin bile ülkede yeniden işlenerek, hazır ürün halinde dünyaya ihraç edildiğini görmek mümkündür.

Türkmenistan’da son yıllarda özel sektörün gücü artmıştır. 12 yıl önce kurulan Türkmenistan Sanayiciler ve Girşimciler Birliği ülkedeki üretimin payını yüzde 70’lere yükseltmiştir. Sayın Cumhurbaşkanı’nın desteğiyle yerli işletmeler her alanda; tarımdan inşaat, sanayiden tekstileye kadar geniş yelpazede ürün üretimine önemli katkı sağlamaktadır.

Tarım sektöründeki dönüşümler sonucunda ülke gıdada kendi kendini temin etme kapasitesine ulaşmıştır. Seracılık her alanda yayılmıştır. Türkmen özel sektörün seracılık alanındaki faaliyetleri sonucunda domates ve diğer sebze üretiminde önemli gelişmeler yaşanmıştır ve ülke bu ürünleri yurtdışına ihracat etmektedir.

Türkmenistan’ın gösterdiği bu muazzam ekonomik büyüme rakamları bizleri de gurulandırmaktadır. DEİK Türk-Türkmen İş Konseyi olarak Türkmenistan’ın elde ettiği başarılardan gurur duyuyoruz ve Türkmenistan ile işbirliğinin arttırılarak devam ettirilmesine büyük ilgi gösteriyoruz.

Şahsım, Halil Avcı Şirketler Grubu ve DEİK Türk-Türkmen İş Konseyi Başkanı adından, Sayğıdeğer Devlet Başkanı ve kardeş Türkmen halkını Türkmenistan’ın Daimi Tarafsızlığı’nın 25.yıldönümü ile kutlarım.  Zat-ı Alileri Türkmenistan Sayın Devlet Başkanı’na sağlık ve mutluluk ve dost Türkmen halkına barış ve refah dilerim.

 

Halil Avcı

DEİK Türk-Türkmen İş Konseyi Başkanı

Halil Avcı Şirketler Grubu Başkanı

 

Sahypany Taýýarlanlar/ Sayfayı Hazırlayan/This page Prepared by :

Türkmenistanlylar Raýdaşlyk Jemgyýeti barada okamak üçin şu ýere basyň!

Türkmenistanlılar Dayanışma Derneği hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın!

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidenti Özbegistan Respublikasynyň Prezidentini gutlady

Türkmenistan bilen Koreýa Respublikasynyň arasynda diplomatik gatnaşyklaryň ýola goýulmagynyň 31 ýyllygy

Ata Watan Eserleri

Meredow we Çawuşogly : telefon arkaly gynanç bildirildi

Baş Redaktor

Teswirle