DÜNÝÄ

Hadise Türkmenistan’da Konserde Sahne Aldı

Türkmenistan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen Amul-Hazar 2018 uluslararası ralli yarışının galibi İspanyol sürücü Nani Roma kazandı. 11-15 Eylül tarihleri arasında yapılan rallide 5 etap sonucunda 1500 kilometrelik yarışı 13 saat 46 dakikalık bir performansıyla İspanyol pilot Nani Roma ve yardımcısı Alex Haro birincilik podyumuna yükseldi.

Yarışı ikinci sırada 14 saat 55 dakikalık performans ile Çek Miroslav Zaplatel ile Marek Sikora tamamlarken, üçüncülüğü Türkmenistan pilotları kazandı. Türkmen pilotları 100’nolu Mini spor aracı ile 5 etabı 15 saat 30 dakikada bitirdiler.

Kamyon araçlarında birinciliği Belarus pilotları kazandı. Herkes Dakar yarışlarının galibi Kamaz Master takımından birincilik beklerken, durum farklı oldu. Belarus’un Maz takımından Sergey Vyazoviç’in öncülüğündeki pilotlar bu mesafeyi 15 saat 14 dakikada geçtiler. Kamaz Master’in ünlü pilotu Airat Mardeyev’in takımı ise 15 saat 34 dakikalık performansı ile ikinci oldu.

Ayrıca T2 kategorisinde Türkmenistan’ın 104’nolu takımı Guvançmurat Hommadov ile yardımcı pilot Recepniyaz Annaberdiyev de üçüncü oldular.

Türkmenistan’ın doğusundaki Lebap vilayetinden start alan yarış, ülkenin batısındaki Avaza turizm bölgesinde son buldu. Yarışın sona ermesiyle birlikte muhteşem bir gala konser düzenlendi. Törene Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov da katıldı. Törende, yarışta birincilik podyuma çıkan pilotlara ödülleri takdim edildi.

Ödül töreninin ardından konser programı düzenlendi. Hadise ile birlikte Rusya’dan İgor Saruhanov ve Anjelika Sultonova, Fransa’dan Alabina ve Romanya’dan Morandi vokal-enstrümantal grubu sahne aldı.

Daha önce de Türkmenistan’ın Hazar Denizi kıyısındaki Avaza turizm bölgesinde sahne alan Hadise bu defada sevilen şarkıları ile izleyicileri büyüledi.

Konser programının sonunda Türkmen Lideri’nin torunu Kerimguli Berdimuhamedov dedesinin yazdığı Türkmenistan’da spor isimli şarkısını Güneş saz ekibi seslendirdi.

Amul-Hazar 2018 rallisi muhteşem havai fişek gösterisi ile son buldu. 

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň goraghanalary Bütindünýä mirasynyň sanawyna girizildi

1301 adam Türkmenistanyň raýatlygyna kabul edildi

Ýaponiýanyň Parlamentiniň wekilleri Türkmenistanyň Prezidentini doglan güni bilen gutladylar

Merkezi Aziýa-Ýaponiýa sammitini geçirmek meýilleşdirilýär

Türkmenistan-BAE: energetika pudagynda daşky gurşawy goramak

Ankarada Türkmenistanyň Garaşsyzlyk gününe bagyşlanan dabara geçirildi