JEMGYÝET

Haberimiz Eğitim Müşavirliği Sitesinde

Atavatan Türkmenistan dergisinin www.atavatan-turkmenistan.com sitesinin haberleri haber olmaya devam ediyor. En son TC Aşkabat Eğitim Müşaviri Sayın Zübeyir Yılmaz ile yaptığımız röportaj sitemize doğrudan erişimin yanı sıra özellikle sosyal medyadan binlerce defa okundu. Aşkabat Eğitim Müşaviri Sayın Zübeyir Yılmaz muhabirimiz Altyn Nurmuamedov’anın sorularını içtenlikle cevaplamış ve Türkiye’de eğitim ile ilgili merak edilenleri açıklığa kavuşturmuştu.  Sitemizde yayınlanan röportajımız bu defa Aşkabat Eğitim müşavirliğinin sitesinde    haber olarak verildi. İlgili habere ulaşmak için http://askabat.meb.gov.tr/www/egitim-musavirimizin-roportaji/icerik/80  linkine tıklamamınız yeterlidir.

Sitemizde yayınlanan habere ulaşmak için

Aşkabat Eğitim Müşaviri: Öğrenci işlemlerini hızlı yapıyoruz

http://www.atavatan-turkmenistan.com/news_details.php?news_id=MTUzOA==

 

Türkiye’de üniversite eğitimi konusunda adaylara faydalı bilgileri sürekli paylaşan www.atavatan-turkmenistan.com Ekibi, bu defa TC Aşkabat Eğitim Müşaviri sayın Zübeyir Yılmaz ile görüştü ve adayların öğrenmek istediği bazı soruların cevabını aradı. Muhabirimiz Altyn Nurmuhamedova’ya röportaj veren Aşkabat Eğitim müşaviri Sayın Zübeyir Yılmaz sorularımızı içtenlikle yanıtladı.

Sn. Müşavir, Türkiye’de eğitim almak isteyen yabancı uyruklular nasıl üniversiteye kayıt olabilirler?

Üniversiteler her senenin Ocak ayı itibariyle internet üzerinden duyuru yapmaktadırlar. Türkiye Bursları ve YÖS sınavlara internet üzerinden başvuru yapılmaktadır.

Türkiye’de üniversite eğitimi almak isteyen yabancılar için yaş sınırı var mıdır?

YÖS’e başvurmak, sınava girmek veya üniversitelere kabul için herhangi bir yaş sınırı bulunmamakta olup, Türkiye Bursları lisans, yüksek lisans ve doktora için yaş sınırı uygulanmaktadır. İlgili kurum sayfasında bu şartlar yayımlanmaktadır.

Türkmenistan’da bu sene YÖS sınavı gerçekleşecek mi?

Türkmenistan’da önceki yıllarda Yabancı Öğrenci Sınavları düzenlenememiştir. Bu sene de YÖS sınavı olacağına ilişkin henüz bir gelişme yoktur.

Eğitim müşavirliği tarafından Türkiye’de eğitim almak isteyen öğrencilere nasıl hizmetler sunulmaktadır?

Eğitim Müşavirliğimizde Türkiye’de eğitim almak isteyen öğrencilerin lise diploma denkliği yapılmakta, pasaport, transkript belgeleri onaylanmakta olup, öğrenci nakilleriyle ilgili işlemler yapılmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’deki okullardan ve üniversitelerden mezun olan öğrencilerin diploma teyidi ve denkliği yapılmaktadır.

Atavatan Türkmenistan Ekibi olarak “Türkiye’de üniversite eğitimi” konulu onlarca bilgilendirici haber yayınladık. Bundan sonra hangi konulara ağırlık verilmesini önerirsiniz?

Eğitim Müşavirliğimizin http://askabat.meb.gov.tr  adresinden Türkiye Bursları ve YÖS’ün için duyuru yapan üniversitelerin listesi duyuruları paylaşılmaktadır.

Eğitim müşaviri olarak Türkiye’de üniversite eğitimi almak isteyenlere neler tavsiye edersiniz?

Eğitim Müşaviri olarak Türkiye’de üniversite eğitimi almak isteyenlere tavsiyelerim:

Eğitim Müşavirliği olarak kendilerine gerekli denklik belgeleri, diploma ve transkript belgelerinin işlemleri için başvuran öğrencilerimizin eksik ve doğru, düzgün tercüme yapılmış belgeleriyle bize haftanın beş günü sabah öğleye kadar başvurularını yaptıkları takdirde genellikle aynı gün öğleden sonra onaylı belgeleri hazır olmaktadır. 2017 mezunu ve 2018 yılında mezun olacakların denklik işlemleri ise Türkiye’nin de onay alındığından, 2-3 gün içinde hazır olmaktadır.

Sn. Müşavir içten cevaplarınız için teşekkür ederiz.

Teşekkür ederim ve başarılar dilerim.

 

İlgili haber:

http://www.atavatan-turkmenistan.com/news_details.php?news_id=MTUzNw==

Atestat ile başvuru için gerekli evraklar

Türkiye’de üniversite eğitimi için atestat ile başvuru dönemi başlıyor. Lise diploması atestat ile Türk üniversitelerine öğrenci yerleştirmek konusunda danışmanlık hizmetini sunan Atavatan Danışmanlık şirketinden bildirildiğine göre, Atestat ile başvuru için aşağıdaki evraklar gerekmektedir.

  1. Başvuru yapacak kişinin Pasaportun aslının kopyası ve Türk Dış Temsilciliklerinden onaylı Türkçe Tercümesi
  2. Başvuru yapacak kişinin Lise diplomasının veya geçici mezuniyet belgesinin aslı
  3. Lise diplomasının veya geçici mezuniyet belgesinin noter ya da Türk Dış Temsilciliklerinden onaylı Türkçe tercümesi.
  4. Lise diplomasının, TC Milli Eğitim Bakanlığı İl Milli Eğitim Müdürlükleri ya da Türk Dış Temsilciliklerinden alınmış Denklik Belgesinin aslı.
  5. Başvuru yapacak kişinin lisede aldığı son 3 yılın ait derslerin genel not ortalamasını gösteren, lise müdürlüğü tarafından onaylanmış resmi not belgesi (transkript) ile Türkçe tercümesinin noter ya da Türk Dış Temsilciliklerinden onaylı örneği.
  6. Başvuru yapacak kişinin biometrik Resim
  7. Başvuru yapacak kişinin kendi adına açılmış, tercihen gmail gibi bilinen uzantılı e-posta adresi

Atestat ile başvuru evrakların tercümesinde İstanbul’da bulunan adaylar Atavatan Tercüme Merkezinden hizmet alabileceği gibi, Türkmenistan’da bulunan adaylar Makul Hyzmat Tercüme Merkezinden de tercüme hizmetini alabilirler.

Atestat ile üniversiteye yerleşmek için Danışmanlık hizmetini almak ve evrakların tercümesi için Atavatan Danışmanlık ve Tercüme Merkezine başvurabilirsiniz.

Atestat ile başvuru için hemen başvurun!

Atavatan Danışmanlık ve Tercüme Merkezi

Aksaray mahallesi Koçibey sokak,  Erler Apt No:34 D:7 Kat:4  Fatih/ İstanbul

E: Mail Adres : atavatanltd@gmail.com         

Telefon : +90 532 401 71 52 (Türkiye)

Telefon : +90 212 633 4000

IMO Atavatan : +90 532 401 71 52

WhatsApp  Atavatan : +90 532 401 71 52

 

Makul Hyzmat Tercüme Merkezine başvurmak için

Aşkabat,  Ankara caddesi, 25, A Blok, 401

E: Mail Adres : makulhyzmat@gmail.com    

Telefon   : +993 63 78 96 73

Telefon  : + 993 12 96 48 55

Resmi IMO hesabı : +993 63 78 96 73

Ýene-de okaň

Türkiýäniň wise-prezidenti Arkadag şäherine baryp gördi

Ata Watan Eserleri

Jewdet Ýylmaz: türkmen tebigy gazyny dünýä bazaryna çykarmakda hyzmatdaşlyga taýýardyrys

Ahalteke atçylyk sungaty ÝUNESKO-nyň sanawynda

Hökümetara türkmen-türk toparynyň 7-nji mejlisi geçirildi

Jewdet Ýylmaz: Türkmenistan esasy söwda hyzmatdaşymyz

Türkiýe Respublikasynyň eksport harytlarynyň sergisi badalga aldy

Ata Watan Eserleri