TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
DÜNÝÄ

Güvenlik Kurulu toplandı: Ocak-Haziran ayları değerlendirildi

Türkmenistan Devlet Başkanı ve Başkomutan Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, başkanlığında Devlet Güvenlik Kurulu toplandı. Toplantıda, 2017 yılının Ocak-Haziran aylarında çalışmalar değerlendirildi.  Ülkede barış ve güvenliğin sağlanması, kolluk kuvvetlerinin maddi ve teknik altyapısının güçlendirilmesine yönelik konularda görüş alışverişinde bulunuldu.

Bütün kolluk kuvvetleri yetkilileri, Savunma Bakanı, Sınır Kuvvetleri Komutanı, İçişleri Bakanı, Başsavcı, Yüksek Mahkeme Başkanı, Milli Güvenlik Bakanı, Gümrük İdaresi Başkanı, Göç İdaresi Başkanı, Adaleet Bakanı ve Ekonomik Suçlarla Mücadele Kurumu Başkanı kendi alanlarındaki çalışmalar hakkında rapor verdi.

Kara ve deniz sınırlarının korunması yönündeki çalışmalardan bahsedildi. Yol kazalarının önlenmesi ve yangın güvenliğinin sağlanması, uyuşturucu maddelerinin yayılmasının önlenmesi konusunda yapılan çalışmalar doğrultusunda rapor verildi. 27 Haziran tarihinde Ahal vilayeti  Bagabat mevkiinde güvenlik güçleri tarafından yapılan operasyonlarda ele geçirilen uyuşturucu maddelerinin yakıldığına dair bilgi verildi.  

Türkmenistan’ın Gümrük ve Göç idarelerinin çalışmalarının geliştirilmesi yönündeki çalışmalar ele alındı. Türkmenistan’a gelecek yabancıların kayda alınması yönündeki çalışmaları geliştirmek yönünde bazı talimatlar verildi.

Devlet Başkanı, 12 Eylül 2016 tarihinde Türkmenistan Meclisi tarafından 5 Temmuz tarihinin Yargı sisteminde çalışanların günü olarak ilan edildiğini ve bu nedenle Yüksek Mahkeme Başkanı’nı ve bütün yargı sisteminin çalışanlarını bayramı ile kutladı. 

Ayrıca, Türkmen Lider bazı atamalara imza attı. Şamurat Garayev’i Başsavcı yardımcılığına atadı ve bazı savcılara yeni görevler verdi. Şamurat Garayev daha önce Lebap vilayet savcısı görevinde bulunuyordu.

Öte yandan, Devlet Başkanı Ekonomik Suçlarla Mücadele Kurumu Başkanı M.Cakıyev’e Savunma Bakanlığı Askeri Enstitüsü'nde Kıdemli Subaylar Akademik fakültesini tamamladığına dair diplomayı ve rozetini takdim etti.

Türkmenistan Devlet Başkanı, bütün askeri yetkililere Aşkabat’ta düzenlenecek Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na hazırlıkların güçlendirilmesi konusunda bir takım talimatlar verdi.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Arkadag şäheri Malaýziýada tanyşdyryldy

Ýaponiýa Türkmenistan bilen hyzmatdaşlygyny ösdürmäge ygrarly

Türkmenistanyň Eýrandaky ilçihanasynyň ýanynda saýlaw uçastogy döredildi

Teswirle