JEMGYÝET

Gürcistan Başbakanı, Türkmenistan’ı ziyaret etti

Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili, Türkmenistan’da resmi temaslarda bulunuyor. Gürcistan basınında yer alan habere göre, Türkmenistan’a ilk ziyaretini gerçekleştiren Başbakan Kvirikaşvili, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından kabul edildi. Bu ziyaret aynı zamanda iki ülke arasındaki diplomatik münasebetlerin 25.yılına denk gelmesiyle ayrı bir anlam kazandı.

Üst düzeydeki görüşmelerde, ekonomik işbirliği, bölgesel ulaşım projeleri ve diğer sektörlerdeki işbirliği konuları ele alındı. İki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasının 25.yılında Türkmenistan’da bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Gürci Başbakanı, Türkmenistan’ın Kapalı Salon ve savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na üst düzeyde hazırlandığını ve bu oyunların açılış törenine katılmaktan memnuniyet duyacağını belirtti.

İki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi için bütün potansiyelin olduğunu ifade eden Kvirikaşvili, ulaştırma alanında porjeler ile işbirliğinin seviyesinin yükseleceğini ifade etti.

Türkmen Lider, iki ülke münasebetlerin ivme kazanmasında Gürcistan Başbakanının ziyaretinin önemli olduğunu ifade etti. Ekonomi alanında işbirliğinin her iki ülke halklarının çıkarına olduğunu belirten Türkmen Lider, ikili işbirliğinin geliştirilmesinde hükümetlerarası ekonomik komisyonun önemli rol oynadığını belirtti. Devlet Başkanı, konuk Başbakanı Kvirikaşvili’ni 5.Asya Oyunları açılış törenine davet etti.

Gürcistan Başbakanı resmi temasları kapsamında Türkmenistan Meclis Başkanı Akca Nurberdiyeva ile görüştü ve aynı zamanda Aşkabat’taki Olimpiyat Kompleksi’ni gezdi.

Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili’ye Aşkabat ziyaretinde Başbakan Yardımcısı, Maliye Bakanı Dmitri Kumsişvili, Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Giorgi Gaharia, Enerji Bakanı İlia Eloşvili, Bölgesel Kalkınma ve Altyapı Bakanı Zurab Alavidze, Dışişleri Bakan Yardımcısı David Jalagania ve Başbakan danışmanları Tedo Japaridze ve Gogi Vashakmadze eşlik ediyor.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidenti Russiýa Federasiýasynyň Prezidentine gynanç bildirdi

Watan harmanyna 1 million tonnadan gowrak ak bugdaý tabşyryldy!

Arkadag şäherinde Çeperçilik haly kärhanasy gurlar

Medeniýet hepdeligine badalga berildi

Gurban Berdiýew Azerbaýjanyň “Turan” toparynyň tälimçisi boldy

Ata Watan Eserleri

Ronaldoly Portugaliýa 1/8 finala çykdy