JEMGYÝET

Gönüllüler kampanyasına 11 bin başvuru

Türkmenistan bu sene Eylül ayında Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na ev sahipliği yapacak. Ülke genelinde büyük bir hazırlık çalışmalarının yapıldığı dönemde başlatılan ‘First stars’ gönüllüler programı büyük ilgi gördü. Program kapsamında Asya Oyunları döneminde yabancı misafirlere hizmet verecek 10 bin gönüllüyü seçmek için 11 bin aday başvuruda bulundu. 2 Mart 2017 tarihinde bir günde 2 bin gönüllünün kaydı yapılarak, ayrı bir rekor kırıldı.

İnsan Kaynakları, İşgücü ve Akreditasyon Direktörü Sharon McMicheal konuyla ilgili açıklamasında, halkın arasında Asya Oyunları’na büyük ilginin olması mükemmel bir durum olduğunu kaydetti. Ülkenin her yerinde halktan Asya Oyunları’na büyük desteğin olduğunu söyleyen Sharon McMicheal, gönüllülerin heyecanlı duygularının Asya Oyunlarının organizasyonunda önemli rol oynayacağını belirtti. 

Hâlihazırda, gönüllüleri hazırlamak için 'Time to Inspire' adlı ilk eğitim dersleri gerçekleştirildi. Eğitim derslerinde Asya Oyunlar ile temel bilgiler verilecek.

Şu an 11 bin gönüllü için eğitim derslerin 3’sü gerçekleştirildi. Eğitim dersleri Olimpiyat Köyünün Dövüş Sanatları Arena’sında yapıldı ve 3600 gönüllü eğitim derslerinin 3’üne de katıldı.

Yakın günlerde “Inspiring Ashgabat” sloganıyla bir dizi test yarışları düzenlenecek ve gönüller bu yarışlarda aldıkları eğitimini ve becerilerini sergileyebilecek.

Bütün gönüllüler için 3 çeşit ve toplam 8 saatlik eğitim dersi düzenlendi. Gönüllüler genel eğitim, role özel eğitim ve mekan başına özel eğitim aldılar.

Yaz aylarında da gönüllülerin eğitim dersleri devam edecek.  Sosyal ve spor aktivitelerinde gönüllü olarak, özellikle üniversite öğrencilerinin kendilerini geleceğe hazırlamasında büyük öneme sahip olup, öğrencilerin sosyal ilişkilerinde ve hayatı tanımalarında büyük öneme sahiptir.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Ýaşlara orta bilim hakyndaky şahadatnamalar gowşuryldy

Türkmenistanyň ýolbaşçylary Oleg Kononenkony doglan güni bilen gutlady

Ýewro-2024: 21-nji iýundaky duşuşyklary

Ata Watan Eserleri

Bolgariýa Türkmenistana täze ilçi belledi

Zimbabweniň parlament wekiliýeti Türkmenistanda saparda bolýar

Türkmenistanyň wekiliýeti Wengriýada saparda boldy