TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
BIZNES

Güney Kore ve Türkmenistan ekonomik ilişkilerini artıracak

Güney Kore’nin başkenti Seul’da Türkmenistan-Kore Hükümetler arası Ticaret, Ekonomik, Bilim ve Teknoloji İşbirliği Komisyonu 7. toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda, Türkmenistan ile Güney Kore arasındaki ikili ilişkilerin durumu ve olanakları gözden geçirildi. Taraflar geniş bir alanda işbirliğini geliştirmek için görüş alışverişinde bulundu.

Ayrıca hükümetler arası komisyon toplantısı kapsamında iş forumu düzenlendi. Foruma iki ülke iş dünyasından 100 civarında temsilci katıldı.

Bu arada Güney Kore’nin Sanayi Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkmenistan mevkidaşlarıyla iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri genişletme amaçlı bir toplantıya ev sahipliği yaptıkları belirtildi. Ticaret, Sanayi ve Enerji Bakanlığı iki ülkenin sentetik enerji başta olmak üzere geniş bir yelpazede çeşitli sektörlerde güçlerini birleştirerek, karşılıklı işbirliğini güçlendirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Bakanlık, Türkmenistan’ın çok sayıda Güney Koreli firmanın aktif olarak enerji ve inşaat sektörlerinde faaliyet gösterdiği çok önemli bir ekonomik ortak olduğunu ifade etti. Bakanlık, Türkmenistan hükümetinin Güney Kore’nin tarım ve balıkçılıkla ilgili teknolojilere de ilgi duyduğunu belirtti.

Bakanlık ayrıca, Türkmenistan hükümetinden Güney Koreli şirketler için yerel şube açma prosedürlerini basitleştirmesini istedi.

Öte yandan, Güney Kore Başbakanı Lee Nak-yon, hükümetler arası komisyon toplantısı için Seul’u ziyaret eden Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Myratgeldi Meredov ile bir araya geldi. Başbakan Lee, Türkmenistan’ın Güney Kore’nin kilit bir ortağı olduğunu söyledi.

Başbakan Lee, etkinliğin ekonomik işbirliğini daha da belirtmek ve yeni ikili projeler başlatmak için fırsatlara yol açacağını belirtirken, Türkmen heyeti ülkelerin doğal gaz işleme konusunda işbirliğini derinleştireceğini ve ülkesinde daha fazla Güney Koreli firmanın yer alacağını umduğunu ifade etti.

Ýene-de okaň

“Rosgeologiýa” Türkmenistan bilen hyzmatdaşlygyny ösdürmegi meýilleşdirýär

Ata Watan Eserleri

Aşgabatda Eýranyň ýöriteleşdirilen sergisi geçiriler

Russiýa Özbegistana gaz satyp başlar

Teswirle