BIZNES

Global Gaz pazarı gelişiyor: Türkmenistan’ın gaz ihracat olanakları artıyor

Uluslararası raporlara göre, global doğal gaz pazarı giderek büyümektedir. BP şirketi tarafından 20 Şubat 2018 tarihinde yayınlanan “ BP Energy Outlook-2018 Edition” raporuna göre 2040 yılına kadar global doğal gaz pazarının her sene ortalama yüzde 1,6 büyümesi beklenmektedir.  Diğer bir ifadeyle 22 sene sonra global gaz pazarı büyüklüğü günümüze göre yüzde 47 daha büyük olacaktır.

 

Gaz pazarının büyümesi petrol pazarının büyümesinden 3 kat daha fazla olacak

2016 yılı sonu itibariyle global doğal gaz pazarının büyüklüğü 3 milyar 204 milyon ton petrole eşdeğerdir. 2040 yılına gelindiğinde bu durumun 4 milyar 707 milyon ton petrole eşdeğer olması beklenmektedir. Bu dönemlerde global petrol pazarının büyüklüğü ise 4 milyar 336 milyon tondan 4 milyar 836 milyon tona kadar çıkması beklenmektedir. Görüldüğü gibi 22 yıllık dönemde global petrol pazarının büyüklüğü 500 milyon ton artarken, gaz pazarının büyüklüğü petrolün artışından 3 kat daha fazla, yani, 1 milyar 502 milyon ton petrole eşdeğer artması beklenmektedir. Bu dönemde, kömür pazarının artışı 30 milyon ton, nükleer enerji pazarının artışı  320 milyon ton, yenilebilir enerji pazarının büyüklüğü ise 2 milyar 25 milyon ton artması beklenmektedir.

Gaz ve petrol : yüzde 53

Dünya genelinde toplam tüketilen enerji kaynakları arasında petrolün oranı günümüzde yüzde 33 iken, bu durumun 2040 yılında yüzde 27’ye kadar azalması beklenmektedir. Bu dönemde doğal gazın oranı ise yüzde 24’den yüzde 26’ya kadar artacaktır.  Global doğal gaza ilginin bu kadar artması, dev doğal gaz rezervlerine, üretim ve ihracat olanaklarına sahip olan Türkmenistan’ın global enerji pazarındaki öneminin daha da artacağını göstermektedir. Bu dönemde kömürün oranının yüzde 28’den yüzde 21’e kadar azalması beklenirken, yenilebilir enerjinin oranının 3 kattan fazla büyüyerek, yüzde 4’den yüzde 14’e kadar artması beklenmektedir.

Enerji pazarı yüzde 35 büyüyecek

Günümüzde global enerji pazarının büyüklüğü 13 milyar 276 milyon ton petrole eşdeğerdir. Bu durumun 2040 yılına gelindiğinde yüzde 35 artarak, 17 milyar 983 milyon ton petrole eşdeğer olması beklenmektedir. Diğer bir ifadeyle yakın dönemde global gaz pazarı her sene ortalama yüzde 1,3 büyüyecek.

Çin ve Hindistan: dünya enerji pazarının yüzde 35’i

Günümüzde dünyada tüketilen enerji kaynaklarının yüzde 17’si ABD’de, yüzde 12’si AB ülkelerinde, yüzde 23’i Çin’de, yüzde 5’i Hindistan’da tüketilmektedir. Bu oranın 2040 yılına gelindiğinde ABD’de yüzde 13’e, AB ülkelerin yüzde 8’e kadar azalması beklenmektedir. Bu durumun Çin’de ise, yüzde 24’e kadar artması beklenirken, Hindistan’da 2 kattan daha fazla artarak yüzde 11’e çıkması beklenmektedir. Diğer bir ifadeyle yakın gelecekte Türkmen “mavi altınına” ilgi duyan Çin ve Hindistan’ın global enerji pazarının üçten birinden fazlasına sahip olacağını görünmektedir. Bu dönemde Çin enerji pazarının büyüklüğü 3 milyar 53 milyon tondan 4 milyar 319 milyona tona, Hindistan’ın enerji pazarının büyüklüğü ise 724 milyon tondan 1 milyar 921 milyon tona çıkması beklenmektedir.

 

Dr. Döwran Orazgylyjow

Atawatan Türkmenistan

Uluslararası dergisi Genel Yayın Yönetmeni

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal       

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Ýene-de okaň

“Rysgal” bank “Internet-bank” we “Mobil-bank” ulgamlaryny ulanyşa girizer

Derweze kraterini söndürmek Parižde maýa goýum forumynyň çäklerinde maslahatlaşylar

“Bagtyýar” paromy Russiýa ugrady

Aşgabatda Demir ýollaryň hyzmatdaşlygy guramasynyň maslahaty geçiriler

Türkmenistanyň welaýatlarynda mineral dökünler üçin ammarlar gurlar

Türkmen telekeçileri 135 million dollarlyk oba hojalyk önümlerini eksport etdi