TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Genişletilmiş Bakanlar Kurulu: 2019-2025 Kalkınma Programı kabul edildi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu’nun genişletilmiş toplantısı gerçekleştirildi. 2018 yılının sosyo-ekonomik göstergelerinin geniş çapta değerlendirildiği toplantıda, 7 yıllık kalkınma programı kabul edildi. Bu programla ülke dijitalleşme ve sanayileşme alanında yeni adımlar atacak. Ayrıca, yeni bakanlar göreve atandı.

Bakanlar Kurulu’nda öne çıkan başlıklar şöyle;

– Toplantıya Güvenlik Kurulu üyeleri, milletvekilleri, bakanlık ve kamu kurumları yetkilileri, vilayet, ilçe ve şehir valileri, rektörler ve genel yayın yönetmenleri davet edildi.

– Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla çeşitli düzeylerde 769 delegasyon Türkmenistan’ı ziyaret etti. Aynı zamanda 608 Türkmen heyeti yurt dışına gönderildi.

– Bugün Türkmenistan dünyanın 146 ülkesi ile diplomatik ilişkiler kurmuş durumda.

– Geçen yıl Türkmenistan 5 uluslararası sözleşmeye imza atarak, 150 çok taraflı belgeye taraf olmuştur.

– 2018 yılında Türkmenistan Meclisi tarafından 61 yasa ve 66 Meclis kararı kabul edildi.

– Türkmenistan Meclisi tarafından yabancı ülke ve uluslararası örgüt temsilcileri ile 58 toplantı gerçekleştirirken, 33 parlamentolar arası görüşmeler ve 83 eğitim seminerleri düzenlendi.

MAKROEKONOMİK GÖSTERGELER

– İlk olarak Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Gulmurat Muradov ve Merkez Bankası Başkanı M.Annadurdıyev, 2018 yılının makroekonomik göstergeleri hakkında bilgi sundu.

* Üretimde yüzde 5 oranında artış yaşandı.

* 40,3 milyar manat yatırım yapıldı. Bunun yüzde 63,7’si üretim sektörüne, yüzde 36,3’ü ise sosyal ve kültürel amaçlı tesislerin inşası için harcandı.

* Bankalar tarafından yurtdışından ithal edilen ürünlerin yerini dolduracak ürün üretimi için sağlanan kredilerin miktarı yüzde 10,2 oranda arttı.

* Bankalar tarafından özel sektöre sağlanan kredilerin miktarı ise yüzde 20,4 oranında arttı.

 

 

Ýene-de okaň

Awazada sammit: Azerbaýjan, Türkiýe we Türkmenistan

Baş Redaktor

Türkmenistanda Halkara habarlar merkezi dörediler

Türkmenistanyň Prezidenti Birleşen Arap Emirlikleriniň ýolbaşçylaryny gutlady

Teswirle