JEMGYÝET

Genel Af : 1029 kişi affedildi

Devlet Başkanı Kadir Gecesi için af Kararına imza attı. Bu aftan 1029 mahkûm yararlanacak. Serbest kalan tutukluların Kadir Gecesi’nde evlerinde olması, onlara iş imkânın sağlanması yönünde valilere talimatlar verildi. Bununla ilgili Karar gerçekleştirilen Bakanlar Kurulunda imzalandı.

Oğuzhan Köşkü’nden Bakanlar Kurulu Binasına bisikletle gelerek, yeni bir sağlıklı yaşam kampanyasını başlatan Türkmen Lider, imzaladığı başka bir karar ile Kamu Hizmetler Enstitüsü’nü kurdu.

Bakanlar Kurulu’nda buğday hasadı ile ilgili rapor alındı. 7 Haziran tarihinde başlatılan hasat çalışmaları kapsamında bugüne kadar 400 bin tondan fazla buğday toplandı. Hasat çalışmaları devam ediyor.

2017-2019 yılları için Aral’ı Kurtarma Uluslararası Fonu’na başkanlık eden Türkmenistan’ın bu süre zarfında yapacağı etkinlikler dile getirildi. Türkmen Lider, Aral denizinin havzasındaki bölgelerin ekolojik yönden iyileştirilmesi için çalışmaları hızlandıracaklarını söyledi.

Devlet Başkanı Bakanlar Kurulu toplantısı kapsamında G.Muradov’u Maliye Bakan Yardımcısı görevine atadı.

Bakanlar Kurulu toplantısında Türkmenistan Ulusal Petrolgaz şirketinin kurulması yöndeki çalışma hakkında bilgi verildi. Devlet Başkanı, petrol gaz pazarının iyice öğrenilmesi gerektiğinin altını çizerek, ihracatın arttırılması gerektiğini belirtti. 

Toplantıda, ülke genelindeki bazı tekstil fabrikalarının yenilenmesi yönündeki çalışmalardan bahsedildi. Özellikle Ahal vilayetindeki Göktepe tekstil fabrikası hakkında bilgi verildi.

Türkmenistan Kamu Hizmetleri Bakanlığı’nın ülke genelinde halkın temiz içme suyu ihtiyacının giderilmesi yönünde yapılan çalışmalar hakkında sunum yapıldı.  Asya Oyunları’na hazırlıklar kapsamında düzenli olarak bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşların temizlik çalışmaları yapması yönünde talimatlar verildi.

Aşkabat’ta 20-21 Temmuz tarihinde Uluslararası Ekonomik Kalkınma 2017 konulu çok yönlü fuarın yapılacağı ve 27-28 Temmuz tarihlerinde Ticaret ve Hizmet 2017 konulu fuarın düzenleneceği haber verildi.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA) 

Ýene-de okaň

Ýaş alymlar sylaglandy

Türkmen halkynyň Milli Lideri daşary ýurtly işewürler bilen duşuşdy

Türkmen halkynyň Milli Lideri türk işewürlerini kabul etdi

Türkmenistanyň Prezidenti Narendra Modini gutlady

Türkmenistanyň Prezidenti Russiýa Federasiýasynyň ýolbaşçylaryny gutlady

Türkmen-koreý gatnaşyklary sanlarda

Ata Watan Eserleri