TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
BIZNES

Gaz Kongresi çin doğal gaz ithalatını artırmakla ilgileniyor

Hazar Denizi’nin kıyısındaki Avaza turizm bölgesindeki Berkarar otelinde başlayan Uluslararası Gaz Kongresi 30 ülkeden 400 civarında delegeyi buluşturuyor. Enerji sektörünün nabzının tutulduğu kongrede konuşan CNPC’ye bağlı Petrol ve Gaz Ekonomisi Enstitüsü Başkan Yardımcısı Liu Chaoquan yaptığı konuşmasında, Çin, doğal gaz alımını artırmakla ilgilendiğini ve bu bağlamda kilit tedarikçilerden biri Türkmenistan olabileceğini söyledi.

Türkmenistan, Çin’in güvenilir bir ortağı olduğunu söyleyen Çinli yetkili yıllık olarak yaklaşık 52 milyar metreküp doğal gaz tedarik ettiğini belirtti.

Bugünkü günde Çin’deki gaz talebi artıyor. Ana tüketim şehirlerde gerçekleştirilmektedir. Isıtma ve hane halkın ihtiyaçları ithal edilen ve üretilen gazın yaklaşık % 40’ını oluşturmaktadır.

TÜRKMEN ENERJİ KAYNAKLARININ YAYILMASI BÜTÜN BÖLGEYİ OLUMLU ETKİLEMEKTEDİR

Kongreye katılan Birleşmiş Milletler Türkmenistan Daimi Temsilcisi Yelena Panova, Türkmen enerji kaynaklarının yayılması tüm bölge üzerinde, özellikle Güney Asya’da olumlu bir etkiye sahip olduğunu kaydetti. Panova bu anlamda TAPİ projesinin en iyi örnek olduğunu ve Türkmenistan’ın kendi enerji kaynaklarını komşu bölgelerin barışı ve sürdürülebilir kalkınması için kullandığını belirtti.

Enerji taşıtlarının dağıtımında devletlerarası işbirliğinin özel önemini ve toplumsal yönünü vurgulayan Panova, boru hatlarının ülkeleri birleştirdiğini ve geçtiği bölgelere istikrar getirdiğini söyledi.

TAPİ – TÜM BÖLGE İÇİN BÜYÜK BİR PROJE

Pakistan Başbakanı’nın petrolden sorumlu Özel Asistanı Nadim Baber, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) projesinin tüm bölge için büyük bir proje olduğunu ifade etti.

Baber bu yılın başında Türkmenistan ve Pakistan bu konuda çeşitli belgeler imzaladığını ve yıl sonuna kadar kâğıt üzerindeki konuları tamamlayacaklarını ve belli bir zaman sonrasında boru hattının pratik uygulamasına başlayabileceklerini kaydetti.

Konsorsiyum, TAPI uygulamasının ilk aşamasını 2020’de tamamlamayı umuyor. İkinci aşama – kapasitesini artıracak olan enerji ana hattı boyunca kompresör istasyonlarının inşası öngörülmektedir. Rus ve Arap şirketleri TAPI’ye katılmaya ilgi gösteriyor.

TAPI’ye ayrılan oturumda, katılımcı ülkelerin finansal yapılarının temsilcileri projenin tanıtımını ve finansman yöntemlerini sundu.

Bilindiği gibi, Türkmenistan 50 trilyon metreküpten fazla doğal gaz rezervi bakımından dördüncü sırada bulunmaktadır. OPEC istatistik bültenlerinde her yıl yayınlanan verilere göre, Türkmenistan doğal gaz üretimi bakımından Avrupa ve BDT’de 3. sırada yer almaktadır.

Kapsadığı alan 4 bin kilometrekareden daha fazla olan Galkynyş doğalgaz sahası bağımsız Gaffney, Cline and Associates denetim şirketinin verilerine göre, gaz rezervleri 21 trilyon metreküptür.

Ýene-de okaň

Biržada nebit önümleri uly isleg bildirilýär

Türkmenistanyň Astrahandaky logistika merkezi Merkezi Aziýanyň Russiýa deňiz çykalgasy bolar

Ata Watan Eserleri

Azerbaýjan Rumyniýa tebigy gaz iberer

Ata Watan Eserleri

Teswirle