BIZNES

Garaboğazkarbamid Tesisine Ödüller Verildi

Dün açılışı gerçekleşen Türkmenistan’ın en büyük gübre fabrikası birçok dalda ödüle layık görüldü. Julius Kuhn Enstitüsü Başkan Yardımcısı Mireille Van Overstraaten bir konuşma yaparak, üre fabrikasının ekolojik teknolojilerinin kullanımı bakımından dünyada en iyilerin arasında yerini aldığını kaydederek, tesisin Almanya’nın Braunschweig Teknik Üniversitesi Toprak Bilimi ve Bitki Yetiştirme Enstitüsü tarafından inovasyon teknoloji kullandığı için sertifikaya layık görüldüğünü ifade etti ve sertifikasını takdim etti.

Alman Federal Araştırma Enstitüsü’ne bağlı Kırsal Topraklar, Ormanlar, Balık Tarım ve Organik Tarım Enstitüsü müdürü Gerold Rehmann Garabogaz'daki gaz-kimya projesinin çevreye duyarlı bir proje olarak kabul ettiklerini kaydederek, bu alandaki sertifikasını takdim etti.

Daha sonra Dünya Gübre Kongresi Başkan Yardımcısı, Çin Halk Cumhuriyeti Bilimler Akademisi Shenyang Şubesi Başkanı Lange Jie, Uluslararası Bilimsel Gübre Merkezi Sertifikası (CIEC) takdim etti.

Türkmen Lider, tören kapsamında Japon Mitsubishi Corporation Başkan Yardımcısı Hiroshi Sakuma, Mitsubishi Heavy Industries Engineering, Ltd. İcra Kurulu Başkanı Shigehisa Kobayashi ve Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık ile görüştü. Görüşmede, yabancı iş adamları Türkmen Lideri’ne yeni projelerini sundu.

Ýene-de okaň

“Bagtyýar” paromy Russiýa ugrady

Aşgabatda Demir ýollaryň hyzmatdaşlygy guramasynyň maslahaty geçiriler

Türkmenistanyň welaýatlarynda mineral dökünler üçin ammarlar gurlar

Türkmen telekeçileri 135 million dollarlyk oba hojalyk önümlerini eksport etdi

Almatada 13-nji Merkezi Aziýa söwda forumy geçiriler

Türkmenistanyň pomidorlarynyň eksporty 3 göterim ýokarlandy