TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
BIZNES

Garaboğaz Karbamid Fabrikası İnşaatı Hızlandı

Balkan vilayetine çalışma ziyaretinde bulunan Devlet Başkanı, Garaboğaz Karbamid Fabrikası’nın inşaat sahasını gezdi. Türkmen lider, fabrikanın ana boyutlarını inceleyerek, yetkililerden bilgi aldı. Devlet Başkanı, projeyi yürüten Türk ve Japon şirket yetkililerinden projedeki son durum, finans, inşaat çalışmalarının grafiği, üretilecek ürünlerin yurtdışına ihracatı konusunda yapılan çalışmalar ile ilgili bilgi aldı.

Devlet Başkanı, şimdiden yurtdışından bu amonyak ve üre üretim tesisinde üretilecek ürünleri satın almak için ilgi gösterdiğini kaydetti. Türkmen lider, bu tesiste üretilen ürünleri yurtdışına ihraç etme konusunda önemli avantajın olduğunu, Türkmenbaşı Deniz Limanı ile rahatlıkla ihracatın gerçekleştirilebileceğini belirtti.

Aralık 2014 yılında temeli atılan tesiste, 1 milyon 155 bin ton gübre üretilecek. Projenin Haziran 2018 senesinde tamamlanması bekleniyor. Gap İnşaat ve Mitsubishi Corporation tarafından üstlenilen tesis, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Eylül 2013’de Japonya’ya gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında imzalanan anlaşma çerçevesinde inşa edilmektedir.

Japon Mitsubishi Corporation ve Mitsubisi Heavy Industries şirketleri bu proje için gereken teçhizatları teslim ediyor. Gap İnşaat şirketi ise ana mühendislik, inşaat çalışmaları yanı sıra teçhizat ve donanımların getirilmesi, monte edilmesi ve çalışır vaziyete getirilmesi işleri yürütmektedir.

60 hektar alana kurulan proje, 1.35 milyar dolar bedelle hayata geçirilmektedir ve bu tesis tamamlandığında Türkmenistan’ın en büyük amonyak ve üre üretim tesisi haline gelecektir. Tesiste üretilen ürünlerin önemli bir kısmı dünya pazarlarına ihraç edilerek ülke ekonomisi için önemli bir gelir kaynağı olacaktır.

Bu tesisin işletmeye açılmasıyla 900 kişiye istihdam sağlanacak. Bunun yanı sıra proje kapsamında 3 bin 500 kişi için konut ve sosyal amaçlı birçok tesis, okul ve kreş inşa edilecek.

Gübre fabrikasının en önemli hammaddesi doğalgazdır. Türkmenistan, doğalgaz rezervi bakımından dünyada önemli bir konumdaki ülkedir.

Bu projede, gübre üretimi için bir yılda 1 milyar metreküp doğalgaz kullanılacak. Projenin çevreye zararsız bir üretim yapılması konusuna da ayrı bir önem verilmektedir.

Sözkonusu projede Haldor Topsoe, Saipem, Uhde Fertilazer, UOP şirketlerinin modern teknolojileri kullanılmaktadır.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

«Aşgabat-Hazar» ugry boýunça täze gatnaw ýola goýuldy

125 ýyllyk kompaniýa logosyny üýtgetdi

Duşanbede türkmen-täjik işewürler forumy geçiriler

Teswirle