DÜNÝÄ

Fransa’dan Türkmenistan’a tarafsızlık desteği

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’a Bağımsızlık Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı gönderdi. Macron mesajında Türkmenistan’ın tarafsızlık statüsüne saygı gösterdiklerini ifade etti.

Fransız Lider, kutlama mesajında şu ifadeleri kullandı: Fransa, Türkmenistan’ın tarafsızlık statüsü seçimine saygı göstermeye, barış ve bölgesel işbirliğinin geliştirilmesi için taahhüt ettiğiniz girişimleri desteklemeye devam edecektir. Bu yıl, Fransa ile Türkmenistan arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasının yirmi beşinci yıldönümü. Bu çerçevede, 29 Mart tarihinde Paris’te Orta Asya ülkelerinin Dışişleri Bakanlarının üst düzeydeki toplantısı, 3 Mart tarihinde ise Aşkabat’ta konser ve sergi gerçekleştirildi. Umarım her alanda işbirliğimizi güçlendirmeye devam edeceğiz.

Son 25 yıldır Fransız şirketlerinin Türkmenistan’daki stratejik işbirliği sürekli olarak geliştirmesini destekliyorum. Sizin 2018 yılını Türkmenistan, Büyük İpek Yolu’nun kalbidir diye ilan ettiniz. Avrupa ile Asya’nın kavşağında bulunan Sizin ülkenize stratejik konumunu güçlendirmeyi amaçlayan projeler için Fransız deneyimi sunmaya hazırız’.

Fransız Cumhurbaşkanı Macron ayrıca, Fransız ve Türkmen arkeologlar grubunun, büyük Türkmen medeniyetinin kurulmasına tanıklık eden tarihi değerleri araştırmak ve bulmak amacıyla 2001 yıldan bu yana Ulugdepe’deki gerçekleştirdiği çalışmaları özellikle belirtmek istediğini ifade etti.

Bu arada, Türkmenistan’ın Bağımsızlık Bayramı dolayısıyla Türkmen Liderine aralarında ABD, Rusya, Çin, Türkiye, İngiltere Kraliçesi olmak üzere 50 civarında ülkenin devlet ve hükümet başkanları, uluslararası ve bölgesel örgüt genel sekreterleri kutlama mesajı gönderdi.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Ýene-de okaň

ABŞ-nyň ilçisi Klimow Türkmenistandaky wezipesini tamamlaýar

Eýranyň prezident saýlawlary üçin Türkmenistanda ses berişlik gurnalar

Türkmenistanda ýoga bilen meşgullanýanlaryň sany artýar

Peläniň ejesi 101 ýaşynda aradan çykdy

Türkmenistanyň SPECA-da başlyklyk eder

“Türkmenistan-Birleşen Arap Emirlikleri” işewürlik maslahaty geçiriler