JEMGYÝET

Fransa ile Orta Asya diplomatik ilişkilerin 25.yılını kutluyor

Fransa ile Orta Asya ülkeleri arasında tesis edilen diplomatik ilişkilerin 25.yıldönümü kutlandı. Bununla ilgili Fransa Dışişleri Bakanlığı’nda resmi tören düzenlendi. Fransa Dışişleri ve Uluslararası Kalkınma Bakanı Jean-Marc Ayrault ile bölge ülkelerin Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin katılımıyla düzenlenen törende günün anlamını ifade eden fotoğraf sergisi düzenlendi.

Törene, Fransa, Kazakistan ve Özbekistan Dışişleri Bakanları katılırken, Türkmenistan, Kırgızistan ve Tacikistan bakan yardımcısı düzeyinde katıldı. Törende, ülkeler arasındaki işbirliği konuları da ele alındı. Fransa Dışişleri Bakanı, tören kapsamında bölge ülkelerin yetkilileri ile ikili bir  görüşme gerçekleştirdi.  Türkmen heyeti görüşmede, Türkmenistan’da insan hakları, Anayasa değişikliği ve Ombudsman Enstitüsü’nün kurulmasına yönelik yapılan çalışmalardan bahsetti.

Ayrıca, Türkmenistan ile Fransa arasındaki Hükümetler arası Ekonomik İşbirliği Komisyonu ve gelecek sene Fransa’da Türkmenistan Ekonomi Günleri etkinliklerinin düzenlenmesine yönelik konularda görüş alışverişinde bulunuldu.

Ayrıca, Fransa ile Orta Asya ülkeleri arasındaki diplomatik ilişkilerin 25.yıldönümü dolayısıyla Fransa Dışişleri ve Uluslararası Kalkınma Bakanı tarafından deklarasyon yayınlandı.

Bakan yayınladığı deklarasyonda Paris’te önemli bir gün dolayısıyla Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan ve Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı yetkililerini kabul ettiğini ve ilk defa Fransa ile Orta Asya ülkelerinin bu formatta bir araya geldiğini kaydetti. Fransız Bakan, bu görüşme ile Orta Asya bölgesi ile yeni bir diyalog etabını başlattıklarını ifade etti. Deklarasyonda görüşmede terör, yasadışı silah kaçakçılığı ve diğer tehditlere karşı mücadele işbirliği konuları görüşüldü.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA) 

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidenti Russiýa Federasiýasynyň Prezidentine gynanç bildirdi

Watan harmanyna 1 million tonnadan gowrak ak bugdaý tabşyryldy!

Arkadag şäherinde Çeperçilik haly kärhanasy gurlar

Medeniýet hepdeligine badalga berildi

Gurban Berdiýew Azerbaýjanyň “Turan” toparynyň tälimçisi boldy

Ata Watan Eserleri

Ronaldoly Portugaliýa 1/8 finala çykdy