TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Filistin Türkmenistan’da büyükelçilik açtı

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas 13-15 Kasım tarihlerinde Türkmenistan’a ilk ziyaretini gerçekleştirdi. Dünya basınında büyük ilgi gösterdiği ziyaret kapsamında Mahmud Abbas Aşkabat’ta Filistin Büyükelçiliğinin açılış törenine de katıldı.

Törende yapılan açıklamalarda, elçilik binasının açılması ve ülkeler arasındaki yeni anlaşmalara imza atılmasının Türkmenistan ile Filistin’in uzun vadeli ve karşılıklı çıkar çerçevesinde işbirliği yapmaya hazır olduğu açıklandı.

Filistin Devlet Başkanı Abbas’ı üst düzeyde kabul eden Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Filistin’in Aşkabat’taki büyükelçiliğinin işlerinin doğru ve düzgün bir şekilde devam ettirilmesi için bütün imkanları seferber edeceklerini belirtmişti.

Filistin Büyükelçiliğinin açılması iki ülke arasındaki diplomatik münasebetlerin daha da geliştirilmesi açısından atılan önemli bir adım olarak değerlendirildi.

1992 yılında iki ülke arasında diplomatik ilişkiler kurulmuştu. Gelecek sene Türkmenistan ile Filistin diplomatik ilişkilerinin kuruluşunun 25.yılını kutlayacak. 

Kaynak :Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Awaza forumy: deňze çykalgasy bolmadyk döwletlere maýa goýumlary gönükdirmek möhümdir

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň başlangyjy bilen gol çekilen Aşgabat ylalaşygynyň gerimi giňeýär

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan ulag ulgamynda halkara resminamalara gol çekdi

Ata Watan Eserleri