JEMGYÝET

Filistin Devlet Başkanı, Türkmenistan’ı ziyaret edecek

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas 13-15 Kasım tarihlerinde Türkmenistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirecek. Aşkabat’taki görüşmede, iki ülke arasındaki işbirliği konuları değerlendirilecek. Resmi görüşmelerin kapsamında ikili ilişkilerin ivme kazanması için bir dizi anlaşmalara imza atılacak.

Türkmenistan ile Filistin arasında diplomatik ilişkiler 17 Nisan 1992 yılında kuruldu. Bugüne kadar ülkeler arasında 7 işbirliği anlaşması imzalandı.

Ülkeler arasındaki ikili münasebetlerin genişletilmesi ve güçlendirilmesi için Türkmenistan Dışişleri Bakanı Mayıs 2012 ve Aralık 2015 yıllarında Filistin’i ziyaret etmişti. Son kez bu sene Mayıs ayında Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı yetkilileri Ramallah’ı ziyaret ederek, 2016-2017 yılları kapsayan işbirliği programını imzaladı. 

İki ülke arasındaki münasebetlerin daha da geliştirilmesi için Filistin’in Aşkabat Büyükelçiliğinin açılması öngörülüyor. Türkmenistan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda Filistin’e insani yardım konularda her zaman destek vermiştir.

Kaynak: Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Haj parzyny berjaý etmek üçin 289 zyýaratçy Saud Arabystana gider

Ata Watan Eserleri

Gazagystanyň Prezidenti Türkmenistanyň daşary işler ministrini kabul etdi

Türkmenistanda iýun aýynda geçiriljek esasy çäreler

Türkmenistan Hytaý, Ýaponiýa, Koreýa Respublikasy bilen hyzmatdaşlygy ösdürer

Mary-Tejen-Aşgabat ugry boýunça welosiped ýörişi geçiriler

Çoganly ýaşaýyş toplumynda iki gatly 136 sany ýaşaýyş jaýy açylyp ulanmaga berildi