TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
DÜNÝÄ

Filistin Devlet Başkanı Abbas’ın, Türkmenistan ziyareti tamamlandı.

13 Kasım 2016 tarihinde resmi temaslarda bulunmak üzere Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’a gelen Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, 14 Kasım 2016 tarihinde Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından Bağımsızlık Meydanı’nda resmi törenle karşılandı.

Askeri törenden sonra liderler baş başa bir görüşme gerçekleştirdi. Ardından heyetler arası görüşmelere geçildi. Resmi görüşmelerden sonra ülkeler arasındaki ikili münasebetlerin geliştirilmesi için bir dizi anlaşmalara imza atıldı.

Konuk Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Sayın Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov ortak bildiri imzaladı. İki ülke hükümet üyeleri tarafından ekonomik işbirliği anlaşmasına ve eğitim, yatırım ve ticaret ve sanayi odaları arasında işbirliği memorandumu imzalandı.

İmza töreninden sonra ortak basın açıklaması yapıldı. Sayın Devlet Başkanı basın açıklamasında, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın bu ziyaretine büyük önem verdiklerini kaydetti. Aşkabat’taki üst düzey görüşmelerde ekonomik işbirliği yanı sıra eğitim, kültür ve turizm alanındaki işbirliği konularını görüştüklerini belirten Sayın Devlet Başkanı, imzalanan anlaşmaların iki ülke halklarının yararına olacağını ifade etti.

Sayın Devlet Başkanı ayrıca, Filistinli mevkidaşı Abbas ile uluslararası ve bölgesel konuları görüştüklerini kaydetti.

Konuk Devlet Başkanı Abbas, Türkmenistan’ı ziyaret etmekten büyük mutluluk duyduğunu kaydederek, ikili ilişkilerin bundan sonra da geliştirilmesine büyük değer vereceklerini kaydetti. Mahmud Abbas, Türkmenistan ile her alanda işbirliği yapmak istediklerini belirtti.

Türkmenistan ile Filistin arasındaki diplomatik ilişkiler 1992 yılında kuruldu. Ülkeler 2017 yılında diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 25.yılını kutlayacak.

Kaynak: Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Arkadag şäheri Malaýziýada tanyşdyryldy

Ýaponiýa Türkmenistan bilen hyzmatdaşlygyny ösdürmäge ygrarly

Türkmenistanyň Eýrandaky ilçihanasynyň ýanynda saýlaw uçastogy döredildi

Teswirle