JEMGYÝET

Eşref Gani: TAPİ projesinin güvenliğinde hiçbir sorun yok

Türkmenistan’ın girişimiyle inşasına başlanan Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz boru hattı projesinde önemli gelişmeler yaşandı. Geçtiğimiz günlerde Afganistan’ın başkenti Kabil’de sözkonusu proje ile ilgili bir anlaşma imzalanarak, projenin Afgan topraklarındaki güzergahına yönelik etüt çalışmaları start aldı.

Sözkonusu imza törenine; projeye katılan ülkelerin ilgili bakanları, TAPI Pipeline Company Limited konsorsiyum yetkilileri, TAPİ projesinin Afganistan ve Pakistan güzergahında etüt çalışmalarını üslenen Almanya’nın ILF Beratende Ingenieure GmbH şirketi temsilcileri katıldı.

İmza törenine katılan Türkmenistan heyeti ile görüşen Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, TAPI doğalgaz boru hattının Afganistan Hükümeti için bir öncelik teşkil ettiğini kaydetti. Afgan Lider, projenin güvenliği konusuna değinerek, boru hattı güzergahındaki güvenliğin sağlanması yönünde çalışmaların yapıldığını, endişe edilecek bir durumun olmadığını ve bu bölgede 3 kolordusunun görev yaptığını belirtti.

Afgan Lider, Türkmen heyetiyle Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’a devlet başkanlığı görevine yeniden seçilmesiyle tebriklerini iletti. Görüşmede, Türkmenistan Devlet Başkanı, Türkmengaz Kurumu Başkanı Maksat Babayev, Afgan Lideri’ne TAPİ projesine büyük ilgi gösterdikleri için teşekkür etti.

Türkmen Bakan, TAPİ projesinin hızlandırılması için Afgan meslektaşları ile çok sayıda toplantı yaptıklarını ve Türkmenistan Devlet Başkanı’nın bu projeye büyük önem verdiğini belirtti.

TAPİ projesiyle ilgili çalışmaların devam ettiğini söyleyen Türkmen yetkili, özellikle finansman alanında da çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

Afgan Lider, TAPİ projesine büyük önem verdiklerini ve bunun sadece bir proje olmadığını, bütün bölge için önemli bir koridor teşkil ettiğini kaydetti. TAPİ projesiyle birlikte elektrik enerji sevkiyatı içinde yatırım projesinin hayata geçirildiğine dikkat çeken Afgan Lider, bunların yanı sıra boru hattı güzergahı boyunca fiber-optik haberleşme, karayolu ve demiryolu hatlarının inşa edilmesinin öngörüldüğünü ifade etti. Bunun yanı sıra TAPİ projesi güzergahında birkaç havalimanın inşa edilmesi de düşünülüyor.

Afganistan Cumhurbaşkanı Gani, boru hattının geçtiği güzergahda çok sayıda inşaat malzemeleri için zengin kaynakların yer aldığını bildirdi. Cumhurbaşkanı, Afgan şirketlerinin de TAPİ projesinin inşasında yer alabileceğini söyledi. TAPİ projesinin hizlandırılmasının önemli olduğuna dikkat çeken Gani, güzergah boyunca yer alan yerleşim birimlerindeki insanlar için yeni iş alanlarını da oluşturacağını belirtti.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Igor Runow: Türkmenistanyň Prezidentiniň ulag başlangyçlary möhümdir

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň adyna Özbegistanyň Prezidentinden hat gelip gowuşdy

Aşgabatda owgan harytlarynyň sergisi geçiriler

Türkmenistanyň we Owganystanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

GDA-nyň Hökümet baştutanlarynyň geňeşiniň mejlisi Aşgabatda geçiriler

Türkmen halkynyň Milli Lideri Rejep Taýyp Ärdogany 70 ýaş toýy bilen gutlady