JEMGYÝET

Eskişehir Türkmenistan Televizyonunda tanıtıldı

Türkmenistan TV, Radyo ve Sinema Komitesi nezdinde faaliyet gösteren Gençlik (Yaşlık) TV Kanalında yurt içi ve yurt dışı gezileri konu edinen, günümüzde ülkede en çok izlenen ve seyahat alanında tek lider program konumuna haiz olan “Bilmek İster misiniz” gezi programı 2014 yılından beri her Pazar saat 19.30 ile 21.00 arası ve Cuma günü aynı saatte tekrarı ile seyirciler ile buluşmaktadır. Söz konusu program tarafınca Pakistan, Hindistan, Afganistan, Tacikistan, Kazakistan, Endonezya, Malezya, İsviçre, Özbekistan, Sırbistan ve Rusya Federasyonu gibi ülkeler ziyaret edilerek, gezdiği ülkelerin turizm yerleri, doğal güzellikleri, tarihi, kültürü, turizm potansiyeli, el sanatları, folklor dans grupları ve mutfağını tanıtarak çeşitli programlar yapmıştır.

Bu bağlamda Müşavirlik, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkmenistan Kültür Bakanlığı arasında imzalanan Kültür alanında İşbirliğine dair Mutabakattan yola çıkarak, adıgeçen program ekibinin Türkiye’nin çeşitli illerinde çekim çalışmalarını gerçekleştirerek, dönüşte güzel bir program hazırlaması önerisinde bulunmuş olup, bahse konu teklif Türkmen tarafından çok sıcak bir şekilde karşılanmıştır.

Böylece, BEBKA (Bursa, Eskişehir ile Bilecik Kalkınma Ajansı) Türkmenistan'ın en fazla reyting alan söz konusu gezi programının çekim ekibini 1-10 Ekim 2018 tarihleri arasında Bursa, Eskişehir ve Bilecik'te ağırlamıştır.

Yapılan çekimlerde Bursa, Eskişehir ve Bilecik İllerinin tarihi mekanları ve turizm açısından öne çıkan yerleri, yöresel oyunları, el sanatları ve yemekleri ile ilgili bölge illerini Türkmen seyircilere tanıtacak ve anlatacak görüntülere yer verilmiştir.

Çekimleri müteakip 18 gün sonra 28 Ekim 2018 tarihinde saat 21.30’da Yaşlık TV kanalında 81 dakika bir süre ile Eskişehir Programı yayınlanmıştır. Cumhuriyetin 95.Kuruluş yıldönümü vesilesi ile 29 Ekim 2018 tarihinde saat 19.30 civarlarında Eskişehir Programının tekrarı verilmiş olup, Kasım ayı ortasında yayımlanması öngörülen Bilecik Programının fragmanına da yer verilmiştir.

Çekim ekibinin BEBKA’ya verdiği röportajda, “Diriliş Ertuğrul dizisinin Türkmenistan’da büyük beğeniyle takip edildiğini ve programlarının Türkmenistan'da izlenmesinin ardından Söğüt-Bilecik başta olmak üzere Bursa, Eskişehir ve Bilecik illerine birçok Türkmen turistin gelmek isteyeceğini belirtmiştir.

 

Ýene-de okaň

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň adyna Özbegistanyň Prezidentinden hat gelip gowuşdy

Aşgabatda owgan harytlarynyň sergisi geçiriler

Türkmenistanyň we Owganystanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

GDA-nyň Hökümet baştutanlarynyň geňeşiniň mejlisi Aşgabatda geçiriler

Türkmen halkynyň Milli Lideri Rejep Taýyp Ärdogany 70 ýaş toýy bilen gutlady

Türkiýäniň Prezidentine Türkmenistanyň “Hormatly il ýaşulusy” ady berildi