TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
DÜNÝÄ

Ermenistan Başbakanı Türkmenistan’ı ziyaret etti

Ermenistan Başbakanı Karen Karapetyan, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Türkmenistan’da Sayın Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından kabul edildi.

Görüşmede taraflar ülkeler arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri masaya yatırdı. Ülkeler arasında tesis edilen Hükümetler arası işbirliği komisyonun önemli olduğu kaydedildi. Ayrıca, Türkmenistan ile Ermenistan arasında dışişleri bakanlıkları arasında istişare toplantıların düzenli olarak yapılmasının, iş adamları arasındaki temasların kurulmasının önemli olduğuna dikkat çekildi.

Ermenistan Başbakanı, Türkmenistan’ın enerji güvenliği yönündeki tutumunu takdir ettiklerini kaydetti. Bu yöndeki girişimleri desteklediklerini kaydeden konuk Başbakan, Türkmenistan ile ticari ilişkilerin geliştirilmesine hazır olduklarını ifade etti.

Türkmenistan ile Ermenistan arasında coğrafi ve ekonomik faktörleri göz önünde bulundurarak, ulaştırma ve iletişim alanında uluslararası projelerin hayata geçirileceği belirtildi. Bu alanda işbirliğinin güçlendirilmesi için ortak çalışma yapılması konusunda anlaşmaya varıldı.

Ermenistan Başbakanı Karen Karapetyan, daha sonra Türkmenistan Hükümetinin üyeleri ile görüştü. Bu görüşmede, ülkeleri yakından ilgilendiren uluslararası ve bölgesel konular değerlendirildi. İki ülke arasındaki çeşitli alanlarda ilişkilerin geliştirilmesi için çaba gösterileceği belirtildi.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň ilçisi Pakistanyň Daşary işler ministrligindäki agzaçara gatnaşdy

Türkmenistanyň ýolbaşçylary Birleşen Arap Emirlikleriniň wise-prezidentini gutlady

Täze Arkadag şäheri Aziýa we Ýuwaş ummany sebiti ýurtlaryna tanyşdyryldy

Ata Watan Eserleri

Teswirle