JEMGYÝET

Erdoğan, Türkmen Lideri’ni TANAP boru hattının açılışına davet etti

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’u Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesinin (TANAP) açılış törenine davet etti. Türk tarafının girişimiyle yapılan telefon görüşmesinde, Türkmen Lider davet için teşekkür etti ve bu konunun diplomatik çevreler tarafından görüşüleceği kaydedildi.

Türkmen ve Türk Liderleri arasında telefon görüşmesi gerçekleştirildi. Liderler görüşmenin başında birbirini Müslümanlar için mübarek olan Ramazan ayı ile tebrik ettiler. Türkmen Lider, Türk mevkidaşını 24 Haziran’da yapılacak Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde başarılar diledi.

Liderler stratejik işbirliği kapsamında ikili münasebetleri görüştüler. Türkmen Devlet Başkanı, Türkmenistan'ın iki taraflı olarak ve uluslararası örgütler çerçevesinde karşılıklı anlayış, karşılıklı saygı, her iki halkın çıkarları doğrultusunda dinamik olarak gelişen Türkiye ile işbirliğine büyük önem verdiklerini kaydetti.

Liderler iki ülke arasındaki işbirliği potansiyeline değinerek, özellikle enerji sektöründeki işbirliği ele aldı. Türkmen Lider, hidrokarbon yatakları açısından zengin olmakla birlikte, bunu sürdürülebilir kalkınmanın hizmetine sunmaya hazır olduğunu belirterek, mevcut güzergâhlardaki ve planlanan tüm yükümlülüklerini yerine getirecek kadar fazla gazı olan Türkmenistan’ın enerji kaynakları, tedarikçi ülkenin, transit ülke ve nihai tüketicinin çıkarları dengesinde dağıtılmasından yana olduklarını ifade etti.

Türkmenistan’ın yürüttüğü doğalgaz diplomasisini desteklediklerini kaydeden Erdoğan, Türkmen mevkidaşını bu ay içerisinde yapılacak TANAP projesinin açılış törenine davet etti. Türkmen Lider davet için teşekkür ett. Bu konunun, diplomatik kanallar aracılığıyla uygun düzende ele alınacağı kaydedildi.

Liderler ayrıca ulaştırma alanındaki işbirliği ele aldı. Eğitim, kültür, bilim, sanayi, spor ve turizm münasebetleri de ele alındı.

Türkmen ve Türk Devlet Başkanları ülkelerin ilgi alanına giren uluslararası ve bölgesel konuları değerlendirdi.

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi, TANAP, projesinin amacı, Azerbaycan’ın Hazar Denizi’ndeki Şah Deniz 2 Gaz Sahası ve Hazar Denizi’nin güneyindeki diğer sahalarda üretilen doğal gazın öncelikle Türkiye’ye, ardından Avrupa’ya taşınmasıdır. TANAP, Güney Kafkasya Boru Hattı (SCP) ve Trans-Adriyatik Boru Hattı (TAP) ile birleşerek Güney Doğal Gaz Koridorunu oluşturmaktadır.

Ýene-de okaň

Kaliforniýa uniwersitetiniň ALSA-nyň Prezidentligine Türkmenistanly hukukçy saýlandy

Baş Redaktor

Türkmenistanyň Prezidentiniň täze kitaby Moskwa şäherinde tanyşdyryldy

“Galkan” topary finalda Tatarystanyň topary bilen duşuşar

Ata Watan Eserleri

Angola Türkmenistana täze ilçi belledi

Türkmenistanyň başlangyjy bilen BMG-de durnukly ulag boýunça ýokary derejeli duşuşyk geçirildi

Türkmenistanyň “Galkan” topary finala çykdy

Ata Watan Eserleri