JEMGYÝET

Enerji Şartı Konferansı Forumu Aşkabat’ta Başladı

Türkmenistan’ın dönem başkanlığını yaptığı Enerji Şartı Konferansı kapsamında önemli bir forum başlatıldı. Dünya ekonomisinde etkin olan enerji kaynaklarının dünya piyasasına güvenli olarak tedarik edilmesine ilişkin konular Aşkabat’taki Uluslararası Forumda görüşülüyor.

Türkmenistan Sanayi ve Ticaret Odası’nda yapılan foruma; Enerji Şartı’na üye ülkeler Arnavutluk, Avusturya, Ermenistan, Afganistan, Belarus, İngiltere, Almanya, Gürcistan, Kazakistan, Kenya, Litvanya, Moğolistan, Polonya, Romanya, Slovakya, Tacikistan, Türkiye, Ukrayna ve Japonya yanı sıra gözlemci statüsündeki ABD,  Hindistan, İran, Çin, İtalya, Güney Kore, Pakistan, Senegal, Uganda ve Yemen gibi ülkelerden temsilciler katılıyor.

Ayrıca, bu foruma Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı, USAİD, Dünya Bankası, Asya Kalkınma Bankası, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası yanı sıra CNPC, BP gibi dev şirket temsilcileri de ilgi gösterdi. Enerji Şartı heyetine ise Genel Sekreter Urban Rusnak başkanlık etti.    

Söz konusu foruma yurtdışından yabancı basın mensupları da davet edildi.  Aralarında “Atavatan Türkmenistan” uluslararası dergisinin de olduğu çok sayıda yabancı basın forumu takip ediyor. 31 Mayıs günü aynı salonda Uluslararası Enerji Medya Forumu düzenlenecek. 

“Enerji kaynaklarının geçiş hakkında çok taraflı çerçeve anlaşması yolunda” konulu Uluslararası Forumda, Türkmenistan’ı temsilen Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Maksat Babayev katıldı. Türkmen yetkili açılış konuşmasında, Türkmenistan’ın enerji sektöründeki uluslararası işbirliğine büyük önem verdiğini ve enerji kaynaklarının dünya pazarına güvenli bir şekilde tedarik edilmesinin günümüz şartlarında daha bir anlam kazandığını ifade etti.

Daha sonra söz alan Enerji Şartı Genel Sekreteri Urban Rusnak, Türkmenistan’ın Enerji Şartı Konferansı’na başkanlığı kapsamında ilk defa Aşkabat’ta kapsamlı organizasyon yapıldığını söyledi. 28.Enerji Şartı Konferansı’nın bu sene Kasım ayında Aşkabat’ta yapılacağını söyleyen Rusnak, enerji kaynaklarının güvenli ve istikrarlı tedariki için Türkmenistan’ın yoğun çaba sarf ettiğini ve bu ülkenin uluslararası inisiyatifleri doğrultusunda enerji güvenliği konusunda BM tarafından karar kabul edildiğini ifade etti.

Genel Sekreter, Aşkabat’taki forum kapsamında enerji güvenliği, enerji kaynaklarının güvenli sevkiyatı, bu alandaki uluslararası projeler hakkında 2 gün boyunca sunumlar yapılacağını belirtti.

Daha sonra foruma videolu mesaj gönderen  Avrupa Birliği Başkan Yardımcısı ve Enerji İşlerinden Sorumlu Komiseri Maros Sevkoviç, Türkmenistan ile Avrupa Birliği arasındaki enerji işbirliğinden bahsetti. Avrupa Birliği-Türkmenistan-Azerbaycan-Türkiye hattında enerji alanında önemli diyaloğun başlatıldığını ve bu kapsamında işbirliği deklarasyonun imzalandığını belirten Sevkoviç, Türkmenistan hayata geçirdiği Doğu-Batı doğalgaz boru hattı ve TAPİ projesinden bahsetti.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidenti Russiýa Federasiýasynyň Prezidentine gynanç bildirdi

Watan harmanyna 1 million tonnadan gowrak ak bugdaý tabşyryldy!

Arkadag şäherinde Çeperçilik haly kärhanasy gurlar

Medeniýet hepdeligine badalga berildi

Gurban Berdiýew Azerbaýjanyň “Turan” toparynyň tälimçisi boldy

Ata Watan Eserleri

Ronaldoly Portugaliýa 1/8 finala çykdy