TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
BIZNES

Enerji Şartı Konferansı Başkanlığında Bir Dizi Etkinlikler Yapılacak

Geçen sene Aralık ayında Enerji Şartı Konferansının 2017 yılı için başkanlığına seçilen Türkmenistan, bu sene boyunca bir dizi etkinlikleri organize edecek. Türkmenistan’ın Enerji Şartı Konferansı başkanlığı döneminde yapılacak etkinlikler kapsamında Organize komitenin toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda, 2017 yılının ilk 3 ayı değerlendirildi ve enerji alanında uluslararası işbirliği geliştirmek ve pekiştirmek amacıyla bundan sonraki aylarda yapılacak etkinlikler değerlendirildi.

Bu kapsamda Hong Kong’da düzenlenen Enerji Şartı Bölgesel Enerji İşbirliği Görev Grubu toplantısı sonuçları ele alındı. Söz konusu toplantıya, İngiltere, İspanya, Kazakistan, Çin, Güney Kore, Kırgızistan, Rusya, Türkmenistan, İsveç, Özbekistan ve dünyanın çeşitli ülkelerinden heyetler katıldı. Bunun yanı sıra Belçika’nın başkenti Brüksel’de Enerji Şartı Sekreterliği tarafından bir takım organizasyon görüşmeleri yapıldı. Bu görüşmelerde enerji sektöründeki yabancı yatırımın artırılması ve korunması, enerji kaynaklarının transit taşınması, enerji kaynaklarının verimli kullanılması gibi konular görüşüldü.

Aşkabat’taki Organize komitenin toplantısında Türkmenistan’ın Enerji Şartı Konferansı’na başkanlığı döneminde Nijerya, Burkina Faso ve Kenya gibi ülkelerin bu uluslararası örgüte üye olduğu kaydedildi.

Türkmenistan’daki toplantıda, 30-31 Mayıs tarihlerinde Aşkabat’ta düzenlenecek ‘Enerji kaynaklarının geçiş hakkında çok taraflı çerçeve anlaşması yolunda’ konulu Enerji Şartı Forumu’na yapılan hazırlıklar ele alındı. Üst düzeydeki bu konferansta küresel sürdürülebilir kalkınmanın önemli bir faktörü olan küresel enerji güvenliğinin yeni mimarisinin oluşumu gibi stratejik öneme sahip konularda uluslararası diyalogun devam ettirilmesi görüşülecek.

Bunun yanı sıra 31 Mayıs’ta Uluslararası Enerji Medya Forumu ile enerji kaynakların güvenli ve istikrarlı transiti 5.Uluslararası Enerji Uzmanları toplantısı yapılacak. 1-2 Haziran tarihlerinde Aşkabat’ta Enerji Şartı’nın eğitim semineri gerçekleştirilecek.

Enerji Şartı’nın Aşkabat Forumu’nda ‘Doğalgazın sınır ötesi taşınması ve transit geçişi’, ‘Küresel enerji güvenliğinde sıvılaştırılmış gazın artan önemi’, ‘Petrolün dünya piyasasına sevkiyatı’, ‘Elektrik enerjinin sınır ötesi ticareti ve sürdürülebilir kalkınma’ gibi konularda toplantılar yapılacak. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Çoganly ýaşaýyş toplumynda seýilgäh gurmak boýunça bäsleşik

Halkara Nowruz güni mynasybetli täze awtobus ugry ýola goýuldy

«Türkmenbaşy-Garabogaz-Gazagystan serhedi» boýunça bäsleşik

Teswirle