BIZNES

Enerji Şartı Genel Sekreteri Rusnak ile görüşme gerçekleştirildi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, ülkesine ziyaret eden Enerji Şartı Genel Sekreteri Urban Rusnak ile görüştü. Türkmenistan’ın 2017 yılı itibariyle Enerji Şartı Konferansı’na başkanlık sürecinin başlaması nedeniyle gerçekleşen görüşmede, enerji alanındaki uluslararası işbirliği değerlendirildi.

Urban Rusnak, Türkmenistan’ın küresel enerji güvenliğinin sağlanması yönündeki girişimlerine değer verdiklerini kaydetti. Türkmen Lider, Türkmenistan’ın enerji kaynaklarını bütün insanlığın hizmetine sunmaya hazır olduğunu kaydederek, uluslararası toplumun dikkatini enerji güvenliğinin sağlanması yönündeki konulara çekti. Devlet Başkanı, ülkesinin enerji stratejisinin en önemli alanlarının başında enerji kaynaklarının çeşitli güzergahlar ile yurtdışına sevk edilmesinin, çok yönlü doğalgaz boru hatlarının oluşturulmasının geldiğini belirtti.

Taraflar ayrıca, Türkmenistan’ın Enerji Şartı Konferansı’nın başkanlığı dönemindeki faaliyetlerini ele aldı. Avrupa’nın ve Asya’nın birçok ülkesinin üye olduğu Enerji Şartı, enerji kaynaklarının güvenli ve istikrarlı olarak transit geçişi için uluslararası hukuk mekanizmasının oluşturulmasını hedeflemektedir. Türkmenistan da, bu alanda Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda bir takım önerilerde bulunmuştur.

Enerji alanındaki diyaloğun Avrupa, Güney Asya ve küresel baz devam ettirilmesi için 2017 yılı boyunca bir dizi etkinlikler düzenlenecek. Avrupa, Çin ve ABD’de Enerji Şartı üye ülkelerin katılımıyla uluslararası forumlar düzenlenecek. Aşkabat, Brüksel, Hong Kong ve New York’ta, bunun yanı sıra Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda dünya enerji sektörünün istikrarlı büyümesi konusunda uzmanların toplantıları gerçekleştirilecek.

Günümüzde 52 Avrupa ve Asya ülkesi Enerji Şartını imzaladı.  Türkmenistan, 17 Aralık 1994 yılında, Avrupa Enerji Şartı Anlaşmasını imzaladı. Türkmenistan açısından anlaşma, 16 Nisan 1998 yılında yürürlüğe girmiştir. Bu anlaşmayı imzalayan ülkeler: Almanya, Arnavutluk, Avusturya, Avustralya, Azerbaycan, Belarus, Belçika, Bosna Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Ermenistan, Estonya, Finlandiya, Fransa, GKRY, Gürcistan, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Japonya, Kazakistan, Kırgızistan, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Moldova, Moğolistan, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya, Slovakya, Tacikistan, Makedonya, Özbekistan, Türkiye, Türkmenistan, Ukrayna ve Yunanistan’dır. Avustralya, Belarus, İzlanda, Norveç ve Rusya henüz Anlaşmayı onaylamamışlardır.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Pakistan TOPH taslamasyny durmuşa geçirmäge girişmäge taýýarlanýar

Hytaý 1-nji çärýekde 2,4 mlrd dollarlyk türkmen gazyny import etdi

«Balkan» zawody halkara şahadatnamalara mynasyp boldy

Türkmenistan Daşkentdäki “Innoprom. Merkezi Aziýa” halkara senagat sergisine gatnaşýar

Ata Watan Eserleri

Russiýanyň Demir ýollary edarasy Türkmenistanyň demirýollarynyň elektrikleşdirmegine goşant goşar

Türkmenistan bilen Hindistan işewür hyzmatdaşlygyny maslahatlaşdy