TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
GENERAL

Yeni Cam Fabrikasından 1 milyon dolardan fazla ihracat

Tepe Türkmen İnşaat ve Ticaret A.Ş tarafından inşa edilen ve 14 Şubat 2018 tarihinde Türkmenistan Devlet Başkanı ve TOBB Başkanı Rifat Hısarcıklıoğlu tarafından açılışı gerçekleştirilen Cam ve Cam Ürünleri Fabrikası, ürettiği ürünler ile hem yerli pazarı hem de yurtdışı pazarının ihtiyacını karşılamaya başladı.

Cam ürünleri ihracatı için Özbekistan, Kazakistan, Azerbaycan ve Afganistan ile anlaşmalar imzalandı. İlk ihracat Özbekistan’a gerçekleştiriliyor ve ihracat bedeli yaklaşık 1 milyon 150 bin doları bulmaktadır.

Türk şirketinin Alman Horn Glass Industrıs AG şirketinin teknolojisini ve başka bir Alman şirketi Edison Technologies KG’nin danışmanlığında inşa ettiği Cam ve Cam Ürünleri Fabrikası, tam teşekküllü modern bir endüstriyel tesisidir.

Türkmenistan Sanayi Bakanlığı bünyesinde Türkmen Cam Ürünleri işletmesi olarak faaliyet gösteren fabrika, ürettiği 558 bin metrekare camı Özbekistan’a ihraç etmek için vagonlara yükleme işlemine başladı. Özbek Discount Glass Sale şirketi bu fabrikada üretilen kaliteli camların ilk yabancı müşterisi oldu.

ENR’ın her yıl yaptığı sıralamada endüstriyel tesis inşaatında 2017 yılında dünya genelinde 22’nci sıraya yerleşen ve öz kaynak sıralamasında Türkiye’nin en büyük 50’nci şirketi olan Tepe İnşaat, Türkmenistan’daki endüstriyel tesisini başarıyla hizmete açma gururunu yaşıyor.

24 hektar alanda 87 bin metrekare kapalı alanı olan Türkmenistan Milli Cam Kompleksi kendi içinde Maden Zenginleştirme, Düzcam Fabrikası, Şişe Fabrikası ve Cam İşleme tesisleri olarak dört ayrı tesisten oluşuyor. Günlük 250 ton üretim kapasitesine sahip olan düz cam bölümünde düz cam, kaplamalı cam, izoleli cam, temperli cam, renkli cam ve lamine emniyet camı üretilebiliyor. Tesisin diğer bir bölümü olan şişe fabrikası ise 65 tonluk üretime ulaşabiliyor. Bu tesiste yılda 53 milyon adet cam şişe ve kavanoz, 40 milyon adet de ilaç şişesi üretilebilecek kapasitede.

Related posts

Turkmenistan condemns attack on Azerbaijan Embassy in Iran

USAID supports national forest program in Turkmenistan

Turkmenistan foreign policy – built on trust and peace

Teswirle