TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
WORLD

Yabancı şirketlerden Türkmenistan’a büyük ilgi

Dünyanın önde gelen ülkelerinin iş dünyası temsilcileri, Türkmenistan ile yakın işbirliği kurmak istiyor. Geçenlerde Alman şirketinin yetkililerinden birisini kabul eden Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, bu defa CNH İndustrial şirketinin Asya-Pasifik bölgesi CEO'su Stefano Pampalone ile görüştü.

Görüşmede, yabancı işadamı Pampalone, önemli ekonomik potansiyele ve devasa kaynaklara sahip Türkmenistan ile işbirliğini daha ileriye taşımak istediklerini kaydetti.

CNH İndustrial CEO’su Pampalone, Türkmen Lideri’ne dünyada inşaat ve tarım makineleri üreten büyük şirketlerden birisi olduklarını ve şirketin yaptığı faaliyetler hakkında bilgi verdi.

Görüşmede, 25 yıldır Türkmenistan ile işbirliği yapan şirketin arasındaki geleceğe yönelik projeler değerlendirildi. Pampalone, Türkmenistan’ın kalkınmasını göz önünde bulundurarak, bir takım somut projeleri sundu.

Türkmenistan’ın gıda güvenliğini sağlamak yönünde kararlı olduğunu söyleyen Türkmen Lider, tarım sektöründeki reform çalışmaları kapsamında sektörün teknik altyapısının tamamen yenilenmesine büyük önem verdiklerini ifade etti. Sektöre yeni araçların alınması konusunda işbirliği yapılabileceği ifade edildi.

Bunun yanı sıra sektörün teknik altyapısının yenilenmesi ile birlikte kalifiyeli uzmanların yetiştirilmesine de büyük değer verildiği, Daşoğuz kentinde Türkmen Ziraat Enstitüsü’nün açıldığı, bu eğitim kurumunda modern makinelerle çalışacak öğrenciler için eğitim koşullarının oluşturulduğu belirtildi.

Türkmen Lider, tarım sektörünün teknik altyapısının yenilenmesinde ülkenin iklim şartlarının göz önünde bulundurulmasının en önemli taleplerinin olduğunu kaydetti.

Konuk işadamı, CNH İndustrial şirketine gösterdiği güvenden dolayı teşekkür ederek, ortaklık sorumluluklarını layıkıyla yerine getireceklerini belirtti. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal       

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Related posts

USAID Supports Environmental Audit Law in Turkmenistan

Experience a winter fairy tale with the Eastern Express in Türkiye

Events within the framework of the visit of the Minister of Foreign Affairs of the Kingdom of Saudi Arabia to Turkmenistan

Teswirle