TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
GENERAL

Video-Konferans toplantı: TAPİ projesindeki güncel durum ele alındı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, video-konferans eşliğinde Meclis Başkanı, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, valiler, Aşkabat Belediye Başkanı ve petrolgazdan sorumlu danışmanının katılımıyla çalışma toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda, Orta Asya ile Güney Asya ülkelerini birleştirecek Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz boru hattı projesi değerlendirildi.

TAPİ PROJESİNDE SON DURUM

Video-konferansı çalışma toplantısında petrolgazdan sorumlu Devlet Başkanı danışmanı Yagşıgeldi Kakayev, TAPİ projesindeki çalışmalar ve son durum hakkında bilgilendirdi. TAPİ projesinin Türkmen topraklarındaki inşası belirlenen grafikte devam etmektedir. Bu yılın sonuna kadar tamamlanması öngörülmektedir.

Projenin Afganistan ve Pakistan kısmında hazırlıklar çalışmaları devam etmektedir. Söz konusu projenin inşasına üslenen TAPİ Pipeline Company Limited şirketi Afgan ve Pakistan topraklarındaki güzergah belirleme çalışmalarını sürdürmektedir. 

TAPİ projesi ile ortak olan ülkelerde de jeolojik ve teknik çalışmalar yapılmakta, toprak detaylı bir analize tabi tutulmakta ve bir boru hattının döşenebileceği yerlerde arazi iyice incelenmektedir.

Proje ile ilgili ihalelere büyük önem verilmektedir. Yerel şartlar göz önüne alındığında, müzakereler sürmekte ve TAPİ projesi ile ilgili toprak vermek için kararlar alınmaktadır.

Bu boru hattının Afgan ve Pakistan kesimleri için özel ekipman ve gaz boru tedarikçileri için özel teklifler ayrıntılı bir şekilde analiz edildi. Geniş çaplı bir gaz projesi için uluslararası enerji alanında zengin tecrübesi olan büyük şirketler göz önünde bulundurulmaktadır. Bugüne kadar Afganistan ve Pakistan'daki sahalar için geliştirilen bir proje için ön teknik bir proje hazırlanmış ve teknik bir fizibilite çalışması yapılmıştır.

BALKAN VİLAYETİNDE HASTANE İNŞA EDİLECEK

Video-konferansı toplantıda, Ahal, Balkan, Daşoğuz, Lebap ve Mari vilayet valileri Türkmen Lideri’ne rapor sundu. Valiler raporunda mevsimlik tarım işleri, sosyal amaçlı tesislerin inşası, meyve-sebze yetiştirmek için yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Ayrıca, valiler ağaçlandırma kampanyası için yapılan çalışmalar ile ilgili bilgi sundu. Bu sene ülke genelinde 3 milyon fidan dikilecek. Bunun 1,5 milyonu vilayetlerde dikilecek.

Balkan valisi Y.Gılıcov, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Pürli Agamuradov’un da davet edildiği video-konferans eşliğinde Türkmen Lideri’ne Türkmenbaşı kentinde inşa edilen çok fonksiyonlu hastane ve Bulaşıcı Hastalıklar hastanesi projesini sundu.

Türkmen Lider, bu projelerin son tıbbi donanımlar içermesi, hastalara kaliteli tıbbi hizmetlerin sunulması için tümü imkanların oluşturulması yönünde ilgili yetkililere talimat verdi.

Toplantıda Aşkabat Belediye Başkanı Şamuhammet Durdılıyev de, Aşkabat şehrindeki son durum hakkında bilgilendirdi.

Meclis Başkanı Gülşat Mammedova, Türkmenistan’ın yeni kalkınma programı kapsamında yasal altyapının güçlendirilmesi yönünde yeni hazırlanan yasalar hakkında bilgi verdi.

TÜRKMEN DİPLOMATLARI’NA KUTLAMA

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, Türkmen Diplomatlarının günü dolayısıyla yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirdi. Türkmen Lider, video-konferans eşliğinde Türkmen diplomatları bayramı ile tebrik etti.

Devlet Başkanı Türkmen diplomatların, tarafsız Türkmenistan’ın uluslararası ilişkiler sistemindeki yapıcı rolünün, dostluk ilkelerinin etkin bir şekilde uygulanmasının, iyi komşuluk, eşitlik ve karşılıklı yarar sağlayan işbirliğinin daha da güçlendirilmesine büyük katkı sağladığını belirtti.

Günümüz koşullarında enerji, ulaşım ve su diplomasisinin rolünün önemli ölçüde arttığına dikkat çeken Türkmen Lider, 2017-2023 yılları için Tarafsız Türkmenistan Dış Politika Kavramı kapsamında diplomatların öngörülen görevleri üst düzeyde yerine getirmek için çalışacaklarının inandığını söyledi.

Related posts

International Internet-Free Day

U.S.-Based Getty museum and Turkmenistan’s state museum begin cooperation to preserve a 5th century buddha head through the U.S. Embassy’s Afcp program

Turkmenistan condemns attack on Azerbaijan Embassy in Iran

Teswirle