TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
GENERAL

Türkmenistan’dan 15 milyon dolarlık sebze ihracatı

Türkmenistan meyve ve sebze ihracatçısı olarak konumunu güçlendiriyor. Bu yıl 15 bin tondan fazla domates ve salatalık yetiştirildi ve geçen yıla göre neredeyse iki kat daha fazla üretilmiştir. Ayrıca, yabancı tüketicilere 7.5 bin tondan fazla soğan da sevk edildi. Yılın başından bu yana özel seralarda üretilen sebzelerin ihracatı 15 milyon doları aştı.

Türkmenistan Sanayici ve Girişimciler Birliği’nin Tarım Dairesi'nden yapılan açıklamaya göre, ülkede yetişen domates mahsulü iç pazarın ihtiyacının birkaç kez üzerine çıktı. Yıl sonuna kadar en az 15 bin ton taze sebze toplanması planlanmaktadır. Yerli sebze üreticilerinin ürünleri Rusya Federasyonu, Kazakistan, Kırgızistan, Afganistan'da talep görmektedir. Haziran ayında ilk parti Türkmen domatesi Dubai'ye de (BAE) gönderildi.

Bu alanda Ahal, Marı ve Lebap vilayetlerinin özel sektör temsilcileri ön plana çıkmaktadır. İhracata yönelik sera komplekslerinin çoğu bu bölgelerde yoğunlaşmıştır. Şimdi yaklaşık 60 özel çiftlikte 150 hektarın üzerinde bir alanda kapalı alanda sebze yetiştiriliyor. En büyük erken sebze üreticilerinden biri, Ahal velayat bölgesinde 30 hektar alanda faaliyet gösteren Yigit özel şirketidir. Her hektardan ayda 25 tona kadar domates üretiliyor.

Related posts

Turkmenistan diversifying economy rapidly

Transport diplomacy: expansion of mutually beneficial cooperation

Ata Watan Eserleri

World Science Day for Peace and Development

Ata Watan Eserleri

Teswirle