TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
WORLD

Türkmenistan ve Rusya Devlet Başkanları telefonda görüştü

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşme sırasında, Türkmen Lider ve Vladimir Putin, Türkmen-Rus işbirliğinin öncelikli konularını, en üst seviyeye ulaşan anlaşmalar ve çeşitli alanlarda karşılıklı yarar sağlayan ilişkiler kurmak için mevcut etkileyici potansiyelin yanı sıra Bağımsız Devletler Topluluğu’ndaki Türkmenistan’ın başkanlığını da dikkate alarak değerlendirdi.

İkili işbirliğinin kilit alanları arasında ticaret ve ekonomik alanın yanı sıra, petrolgaz ve modern koşullarda dünya ekonomisinin temel bölümleri arasında yer alan ulaştırma ve haberleşme sektörü ve bir dizi başka sektör vardır. Türkmen-Rus işbirliğinin geliştirilmesine etkin rol üstlenen Hükümetler arası Komisyonunun bu sene Mayıs ayında Aşkabat’ta toplandığı ifade edildi.

Türkmenistan ile Rusya’nın çeşitli bölgeleri arasında işbirliğinin tesis edildiği belirtilirken, Türkmen Lideri’nin Tataristan’a gerçekleştireceği ziyaretin ikili işbirliğine yeni bir ivme kazandıracağı ifade edildi.

Liderler telefon görüşmesinde bölgesel ve uluslararası konuları değerlendirdi. Türkmenistan ile Rusya BM ve diğer saygın uluslararası örgütler nezdindeki münasebetlerin geliştirilmesi konusunda görüş alışverişinde bulundular.

Ayrıca, taraflar Hazar Denizi konusunu ele aldı. Türkmen Lider, Rus mevkidaşını Birinci Hazar Ekonomik Forumu’na davet etti. Söz konusu forum bölgeler arası işbirliğinin güçlendirilmesine imkân sağlayacak.

Her iki taraf da Rus-Türkmen stratejik ortaklığının daha da güçlendirilmesi yönündeki kararlığını dile getirdiler.

Related posts

Joint conference of the European Union and Turkmenistan on “Green energy and EU strategies for the use of hydrogen and the reduction of methane emissions”

USAID Supports Turkmen Artisans to Expand Sales to Global Markets

USAID Supports International IT Network Associate Certification in Turkmenistan

Ata Watan Eserleri

Teswirle