TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
GENERAL

Türkmenistan Tarihinde Bir İlk: Meclis Ombudsmanı Seçti

Türkmenistan, İnsan hakları alanında önemli bir adım attı.  İnsan haklarının devlet tarafından korunması amacıyla, Ombudsmanlık kurumu oluşturuluyor. Bununla ilgili Kanun, Türkmenistan Meclisi tarafından kabul edilmişti. 

Şimdi ise Türkmenistan Meclisi’nin yeni yapılan oturumunda Ombudsman görevinde çalışacak kişi seçildi. Meclis oturumunda gizli oylama yapıldı ve 3 adaydan Yazdursun Gurbannazarov’a bu göreve seçildi. Ayrıca, daha önce milletvekili olan Gurbannazarova’nun milletvekili olarak yetkilerinin erken sona ermesi üzerine karar verildi.

Yazdursun Gurbannazarova 2010-2014 yıllar arasında Türkmenistan Devlet Başkanlığına bağlı Türkmen Demokrasi ve İnsan Hakları Enstitüsü Başkanı görevinde bulunmuştu.

Ombudsman 5 yıl süreyle seçiliyor. Ombudsman ve yardımcısı aynı zamanda Türkmenistan Meclisi milletvekili olamıyor. Her sene Ombudsman Türkmenistan Devlet Başkanı’na ülkede insan hakları alanında yapılan çalışmalar hakkında rapor sunacak.

Ombudsman görevine üslenecek kişi Türkmenistan vatandaşı olmalıdır. 40 yaşında, insan hakları alanında tecrübeye sahip, son 10 yıl boyunca Türkmenistan’da ikamet eden ve çalışan olacak. Ombudsman 5 yıl süreyle seçilecek. Ombudsman iki defadan fazla seçilemeyecek. Ombudsman ve onun yardımcısı Türkmenistan Meclisi’nin milletvekili olamayacaktır ve diğer kamu kuruluşlarında da çalışmayacaktır.

 Ombudsman, şikâyetleri 15 gün içinde, bazı durumlarda 30 gün içinde, ancak, en fazla 45 gün içinde incelemek zorundadır. Ombudsmana şikâyet etmenin genel zamanaşımı 1 yıldır. Ombudsman, tespit ettiği hak ihlallerin giderilmesi için ilgili kuruma danışmanlık özelliğine sahip teklif ile başvuracak. İlgili kurumlar 1 ay içinde bu teklifi işleme koymaya ve sonucu hakkında Ombudsmana bilgi vermek zorundadır.  Ombudsman yapılan işlemle mutabık kalmazsa, ilgili kurumun bir üst kuruluna başvurma hakkında sahiptir.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Related posts

The ambassador of Turkmenistan presented copies of the letters of credence to the Deputy minister of Foreign Affairs of the Republic of Korea

Humanitarian assistance from Turkmenistan arrives in Karachi for flood affectees

Ata Watan Eserleri

Presıdent of Turkmenistan:Ashgabat process is an essential and integral part of the global transport agenda

Ata Watan Eserleri

Teswirle