TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
WORLD

Türkmenistan Paris İklim Anlaşmasına Taraf Oldu

Dünyada iklim değişikliğini önlemek için hazırlanan Paris Anlaşması’na Türkmenistan da katıldı. Orta Asya bölgesinde ve küresel bazda iklim değişikliğine karşı etkin mücadele veren Türkmenistan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 71. olağan toplantısında Paris İklim Anlaşmasını imzaladı. Türkmenistan  adına söz konusu anlaşmaya Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov imza attı.

Paris İklim Anlaşması uyarınca küresel ortalama sıcaklık artış limitinin 1,5 ile 2 derece arasında sınırlandırılması ve uzun vadede çevreyi kirleten fosil yakıtlardan uzaklaşılması öngörülüyor. Bu anlaşma, geçen sene Fransa’nın başkenti Paris’de düzenlenen iklim değişikliğine karşı mücadele konferansında BM’ye katılımcı ülkeler tarafından kabul edilmişti.

22 Nisan 2016 tarihinde BM nezdinde söz konusu anlaşma imzaya açıldı. Bugüne kadar bu anlaşmayı 191 ülke imzaladı. 60 ülke de Paris İklim Anlaşmasını onayladı.

Paris anlaşması, dünyanın ilk ve en kapsamlı iklim anlaşması. Anlaşma, küresel karbon emisyonlarının yüzde 55’inden sorumlu olan en az 55 ülkenin iç onay sürecini tamamlamasından sonra yürürlüğe girecek.

 

Related posts

Joint conference of the European Union and Turkmenistan on “Green energy and EU strategies for the use of hydrogen and the reduction of methane emissions”

USAID Supports Turkmen Artisans to Expand Sales to Global Markets

USAID Supports International IT Network Associate Certification in Turkmenistan

Ata Watan Eserleri

Teswirle