TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
GENERAL

Türkmenistan Meclis Başkanı, Orta Asya Liderler Zirvesi’ne katılacak

Türkmenistan Kazakistan’ın başkenti Astana’da Uluslararası Nevruz Bayramı öncesinde gerçekleştirilecek Orta Asya ülkelerinin Devlet Başkanlarının 1.Zirvesi’ne Meclis Başkanı düzeyinde katılacak.

Türkmenistan Devlet Başkanı gerçekleştirdiği video-konferans çalışma toplantısında Meclis Başkanı Akca Nurberdiyeva ile görüşerek, onun başkanlığındaki heyetin 15-16 Mart tarihlerinde Astana’daki zirveye katılacağına ilişkin kararnameyi imzaladı.

Söz konusu zirve, Orta Asya Liderleri arasındaki ilk toplantı olacak. Bundan önce Orta Asya’daki 5 ülke çeşitli platformlarda bir araya geldi. Bölge ülkeleri liderleri, Bağımsız Devletler Topluluğu, Şanghay İşbirliği Örgütü, Avrasya Ekonomik Topluluğu gibi bir dizi bölgesel örgütler kapsamındaki toplantılarda ikili veya üçlü görüşmelerde bulundu.

Astana’daki zirve, Kazakistan’ın ev sahipliğinde uzun bir aradan sonra gerçekleştirilecek ilk toplantı olacak. Orta Asya ülkelerinde büyük bir coşkuyla kutlanan Nevruz Bayramı öncesinde yapılan zirvede bölge ülkeleri arasındaki dost ve kardeşlik münasebetlerinin bundan sonraki dönemlerde daha da pekiştirilmesi açısından büyük önem taşıyacak.

Öte yandan, Türkmenistan Devlet Başkanı gerçekleştirdiği video-konferans çalışma toplantısında bu zirve dışında ülkedeki tarım sektöründeki çalışmaları ve Dünya Kadınlar Günü ile Uluslararası Nevruz Bayramı kutlamalarını vilayet ve Aşkabat şehir valileri ile görüştü.

 

Related posts

Turkmenistan diversifying economy rapidly

Transport diplomacy: expansion of mutually beneficial cooperation

Ata Watan Eserleri

World Science Day for Peace and Development

Ata Watan Eserleri

Teswirle