TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
GENERAL

Türkmenistan kültürü dünyaya tanıtılıyor

Türkmenistan’da ülkenin kültürünün, örf adetlerinin ve milli giyim kuşamlarının dünyaya tanıtılması açısından önemli faaliyetler düzenleniyor. Bu faaliyetler kapsamında uluslararası işbirliğine önem verilerek, Kültür Günleri etkinlikleri organize ediliyor.

Bu defa Türkmenistan’ın kültürü en yakın komşusu Özbekistan’da tanıtılıyor. Türkmenistan’dan kültür ve sanat dünyasının önde gelen isimlerinden oluşan heyet, Özbekistan’da çeşitli etkinliklere katıldı. Başkent Taşkent’te Alişer Novai Devlet Akademi Opera ve Bale Tiyatrosu’nda düzenlenen açılış etkinliklerinde konser programı düzenlenerek, Türkmenistan’ın folklor ekipleri gösterilerini sundu.

Ayrıca, bu etkinlikler kapsamında çeşitli sergiler düzenlendi. Sergide Türkmenistan edebiyatından seçme eserler, tarihi eserleri, çeşitli takılar ve milli kiyafetler Özbek vatandaşlarına tanıtıldı. Ayrıca, Türkmenistan sinemasından seçme eserler Özbekistan sinemaseverlerin beğenisine sunuldu.

 TÜRK KÜLTÜR FESTİVALİ, GÜNEY KORE’DE DÜZENLENDİ

Güney Kore’nin başkenti Seul’da Türk Kültür Festivali düzenlendi. Kore Ulusal Müzesi’nde düzenlenen festivale, Türkmenistan yanı sıra Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye katıldı. Türk halklarının kültür mırası Kore halkına tanıtıldı.

Türkmenistan’ın Galkınış grubunun folklor gösterileri büyük beğeni topladı. Konser programının sonunda bütün Türk Dünyası’nın folklor ekiplerinin ortaklaşa gösterisi izleyicileri mest etti.

Ayrıca, bu festival kapsamında da, Türkmenistan’ın ‘Şükür bahşi’ filmi gösterime girdi.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Related posts

The ambassador of Turkmenistan presented copies of the letters of credence to the Deputy minister of Foreign Affairs of the Republic of Korea

Humanitarian assistance from Turkmenistan arrives in Karachi for flood affectees

Ata Watan Eserleri

Presıdent of Turkmenistan:Ashgabat process is an essential and integral part of the global transport agenda

Ata Watan Eserleri

Teswirle