TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
GENERAL

Türkmenistan ile Almanya ekonomik işbirliğini görüşüyor

Almanya’nın Frankfurt kentinde ‘Türkmenistan-Almanya: İşbirliğinin potansiyeli’ konulu iş forumu başladı. Söz konusu foruma katılmak için Türkmenistan’dan da bir heyet Almanya’ya gitti.

Türkmen heyeti, Almanya temasları kapsamında bir dizi ikili görüşmelerde bulunacak, Neufeld gıda sanayi şirketinin, SAP SE programcılık şirketini ve BASF dev kimya sanayi tesisini ziyaret edecek.

Forumda iki ülke arasındaki ekonomik işbirliği konuları, yeni işbirliği anaları masaya yatırılacak. 11 Temmuz tarihinde Türkmen ürünlerinin sergisi düzenlenecek ve aynı gün KApalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’nın tanıtımı yapılacak.

Bu foruma Almanya’dan 100 civarında şirket temsilcileri katılacak. Bu firmalar bilgisayar teknolojisi, petrolgaz, kimya sanayisi, enerji, inşaat, inşaat malzemeleri üretimi, tarım, gıda sanayisi, ulaştırma, lojistik, bankacılık, sigorta, sağlık ve eğitim alanlarını kapsıyor.

Almanya’daki işbirliği forumu Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası ile SAP Se ve CLAAS şirketleri tarafından organize ediliyor.

Alman şirketleri, Türkmenistan’da birçok alanda faaliyet gösteriyor. Bunlardan Siemens, Daimler, CLASS, Rohde & Schwars ve Dresser Rand şirketleri uzun yıllardır ortak projelere imza atmaktadır. Almanya’nın şirketleri, Türkmenistan’daki ulaştırma alanında projelere daha fazla önem vermektedir.

Almanya ile ekonomik işbirliği yanı sıra kültür alanındaki münasebetler de geliştiriliyor. 2018 yılında Almanya’da Bronz Çağı'nın Margiana Krallığı dönemine ait eserlerin sergisi yapılacak.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Related posts

International Internet-Free Day

U.S.-Based Getty museum and Turkmenistan’s state museum begin cooperation to preserve a 5th century buddha head through the U.S. Embassy’s Afcp program

Turkmenistan condemns attack on Azerbaijan Embassy in Iran

Teswirle