TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
GENERAL

Türkmenistan Cumhurbaşkanı seçimi için erken oylama başlıyor

Türkmenistan’da 12 Şubat tarihinde yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için erken oylama bugün itibariyle başladı. Seçimlere 10 gün kala, erken oy verme süreci başlatıldı. Ülke genelinde  2582 sandık, Türkmenistan’ın yurtdışındaki büyükelçiliklerinde ise 39 sandık kuruldu.

Türkmenistan Merkez Seçim ve Referandum Kurulu, erken oylama döneminde sandıkların yerel saat 08:00 (TSİ ile 06:00) ile 18:00 (TSİ ile 16:00) arasında açık kalacağını duyurdu.

12 Şubat tarihinde seçime katılamayan seçmenlerin erken oylamaya katılabilecek.

Bu seneki seçimler 2007 ve 2012 yıllarındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerinden çok farklı oluyor ve seçimler demokrasi prensipleri anlamında büyük bir önem taşımaktadır. Seçimlere ilk defa 3 siyasi parti katılmaktadır. Bu da diğer demokratik ülkelerde olduğu gibi, Türkmenisan’da da çok partili siyasi sistemin aktif olduğunun göstergesidir.

9 adayın yarışacağı seçimleri yerel ve yabancı gözlemciler takip ediyor. Yerel gözlemcilerin 3223’i kayıt alındı. Bunun yanı sıra büyük uluslararası örgüt ve teşkilatlardan – Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü (AGİT) ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) gözlemcileri seçimleri izlemek için Aşkabat’a geldi.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Related posts

The ambassador of Turkmenistan presented copies of the letters of credence to the Deputy minister of Foreign Affairs of the Republic of Korea

Humanitarian assistance from Turkmenistan arrives in Karachi for flood affectees

Ata Watan Eserleri

Presıdent of Turkmenistan:Ashgabat process is an essential and integral part of the global transport agenda

Ata Watan Eserleri

Teswirle