TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
GENERAL

Türkmenistan, Afganistan’da demiryolu hattı inşa edecek

Mari vilayetinde çalışma ziyaretinde bulunan Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Türkmenistan’ın sınırından Afganistan’ın Turgundi kentine kadar uzanacak demiryolu hattının inşasına start verdi. Bununla ilgili geçtiğimiz hafta Aşkabat’ta Türkmenistan Demiryolu Bakanlığı ile Afganistan Demiryolu İdaresi arasında mutabakat muhtırasına imza atılmıştı.

Türkmenistan kendi imkanlarıyla Afganistan’ın Turgundi kentine kadar olan mevcut demiryolu hattını yeniden yapılandıracak. Bu projeyi başlatmak için Türkmenistan Devlet Başkanı sınır bölgesine gitti. Türkmen Lider Serhetabat sınır istasyonunda Türkmenistan demiryolu sektörü çalışanları ile görüştü.

Demiryolu çalışanları ile sohbet eden Türkmen Lider, Türkmenistan’ın Açık Kapılar siyasetinin yürüttüğünü ve bu bağlamda dünya ülkeleri ile karşılıklı çıkara dayalı işbirliğine bağlı kaldıklarını belirtti. Ulaşım altyapısının genişletilmesinin uluslararası işbirliği için önemli bir koşul olduğuna dikkat çeken Devlet Başkanı, Türkmenistan’da uluslararası standartlarda karayolları ve demiryollarının inşa edildiğini ifade etti.

Multimodal ulaşım altyapısını geliştirdiklerini söyleyen Devlet Başkanı, Kazakistan-Türkmenistan-İran demiryolu hattının, Kerki-Imamnazar-Akina demiryolu hattının inşa edildiğini ve bu projelerin bölgedeki ülkeler arasındaki ticaretin arttırılmasına imkan sağladığını söyledi.

Afganistan’a bugünkü günde ve gelecekte de her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyleyen Türkmen Lider, geçtiğimiz günlerde Aşkabat’ta Afganistan için Bölgesel Ekonomik İşbirliği Konferansı'nın 7.RECCA toplantısının yapıldığını ve bu toplantıda bölge için önemli mutabakatlara varıldığını belirtti.

Devlet Başkanı, Afganistan’a elektrik enerji miktarını arttırmak yönünde önemli karar aldıklarını belirterek, Afgan tarafının rıcasıyla Turgundi kentine kadar olan demiryolu hattının yeniden inşa etmeye başlayacaklarını kaydetti.

Daha sonra Türkmenistan’ın Serhetabat istasyonundan Afganistan’ın Turgundi kentine doğru yük treni yola çıktı. Söz konusu 13 kilometrelik demiryolu hattını yeniden inşa etmek için 42 vagondan oluşan ve çeşitli inşaat malzemelerinin yer aldığı yük treni Afganistan’a gönderildi.

Türkmenistan demiryolu çalışanları, yeni güzergahın bütün altyapısını oluşturacak. Sıcak denizlere erişim olmayan Afganistan için bu proje çok önemli. Afganistan’ın ticaret hacminin arttırılmasına, Afgan ürünlerinin dünya piyasasına ulaştırılmasına katkı sağlayacak.

Afganistan’ın Herat eyaletindeki Turgundi şehrinin demiryolu ve karayolları aracılığıyla Aşgabat'la, daha sonra Hazar Denizi'ndeki Türkmenbaşı limanı ile bağlayacağı tahmin ediliyor. Ayrıca bu koridor Hazar Denizi'nden geçerek Bakü'ye, daha sonra Tiflis üzerinden Ankara'ya ve daha sonra İstanbul'a kadar devam edecek.

Bu arada, Türkmen Lider 2 günlük Mari vilayetindeki ziyaretinin ilk gününde Bakanlar Kurulu toplantısını da gerçekleştirdi. Mari vilayetindeki kalkınma programının ele alındığı toplantıda, Mari vilayet valisi Beşim Annagurbanov başka göreve geçtiği için vali görevinden alındı. Bu göreve, Türkmenistan Finans ve Ekonomi Bakan Yardımcısı Dövranberdi Annaberdiyev atandı.

Ayrıca, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın imzaladığı Karar kapsamında Ahal vilayeti Kaka ilçe valisi Şöhrat Amangeldiyev Ahal vilayet valisi görevine atandı. Kaka ilçe valisi görevini geçici olarak bu ilçenin vali yardımcısı Arman Gurbanov yürütecek. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Related posts

Turkmenistan diversifying economy rapidly

Transport diplomacy: expansion of mutually beneficial cooperation

Ata Watan Eserleri

World Science Day for Peace and Development

Ata Watan Eserleri

Teswirle