TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
GENERAL

Türkmenistan 10.Uluslararası Gaz Kongresi’ne hazırlanıyor

Yeni uluslararası enerji ticareti biçimlerini geliştiren Türkmenistan, 21-22 Mayıs tarihlerinde Avaza turizm bölgesinde gerçekleştirilecek 10.Uluslararası Gaz Kongresi’ne hazırlanıyor. Dünyanın önemli organizasyonlarının arasında yerini alan bu forum yakıt ve enerji sektöründeki tüm ilgili yabancı ortaklarla karşılıklı yararlı işbirliğini geliştirmesine imkan sağlamaktadır.

Şimdiden bu kongreye katılmak için Exxon Mobil, Shell, Gazrpom, Petronas, CNPC, Hyundai, Kawasaki, NAPECO, Vitol, Dragon Oil, ENI, Buried Hill, LG, Gaffney, Cline & Associates gibi dünyanın dev şirketleri bir ay öncesinden başvuruda bulunmaya başladı.  Böyle büyük bir katılımın küresel enerji sektörünün Türkmenistan'da büyüyen gaz piyasasına gösterdiği yoğun ilginin parlak bir kanıtıdır.

Dünyanın dev enerji şirketlerinin Türkmenistan ile ilgilenmesi şaşırtıcı değil. Çünkü günümüzde 50 trilyon metreküp doğalgaz rezervine sahip olan Türkmenistan dünyada gaz rezervinde 4.sırada yer almaktadır. Türkmenistan bulunduğu konum itibariyle doğalgazını çeşitli yollarla ihraç etme potansiyeline sahiptir.

Türkmenistan halihazırda Orta ve Güneydoğu Asya bölgesine doğalgaz tedarik eden ülkelerden birisidir. Türkmenistan-Çin doğalgaz boru hattı bunun bariz bir örneğidir.

Ayrıca başka bir stratejik bakımdan önemli proje olan Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz boru hattının inşası devam etmektedir. Bin 840 kilometre uzunluğundaki TAPİ projesiyle her sene 33 milyar metreküp doğalgaz sevkiyatının yapılması planlanmaktadır.

Bunun yanı sıra dünyanın en büyük 2.doğalgaz sahası konumunda olan Galkınış sahasındaki çalışmalar sürdürülmektedir. İngiliz merkezli Gaffney, Cline & Associates şirketinin bağımsız tespit çalışmaları sonucunda Galkınış sahasının Yaşlar ve Garakel yatakları ile birlikte doğalgaz rezervinin 27 trilyon metreküpten fazla olduğu açıklandı.

Bu bölgede her sene 30 milyar metreküp doğalgaz üretimi için bir dizi tesisler inşa edildi. Aynı kapasitede yeni tesislerin inşa edilmesi öngörülmekte ve bu tesisler TAPİ projesinin doğalgaz kaynağını oluşturacak.

Türkmenistan’ın karada ve denizdeki enerji kaynaklarında arama çalışmalarının yapılmasına büyük ilgi gösterilmektedir. Ülkenin batısındaki Goturdepe ve  Barsalgelmes yataklarında 3D formatında sismik keşif çalışmaları yapıldı.

Türkmenpetrol Kurumu tarafından Hazar Denizi kıyısındaki Uzunada yatağında 7 bin 150 metre derinliğine ulaşıldı. 6 bin 689 ve 6 bin 695 metre derinlikte petrol kaynağına ulaşıldı. Ön tahminlere göre, kuyu verimliliği günde 120 bin metreküp doğal gaz ve 125 ton petrol üretimine sahiptir.

Hazar Denizi’nin Türkmen kıyısındaki enerji rezervi 12,1 milyar ton petrol ve 6,1 trilyon metreküp doğalgaz olarak açıklanmaktadır.

Genel olarak, Türkmenistan bölgesinde yaklaşık iki yüz alan keşfedildi, derin sondaj için yüzlerce ileri petrol ve gaz yapısı hazırlandı. Ülkenin orta ve kuzey bölgelerinde yataklarında petrol ve gaz potansiyeli araştırması yapılmaktadır.

Petrol ve gaz sektörünün çeşitlendirilmesi, yeni modern endüstrilerin inşa edilmesi için yatırımlar yapılmaktadır. Doğal gazın işlenmesi ve yeni tür ürünlerin piyasaya sürülmesi çerçevesinde yeni tesisler inşa edilmektedir. Türkmenistan'ın yakıt ve enerji kompleksinde büyük adımlar atılıyor.

Ahal vilayeti Ovadandepe kasabasında bu sene yaz aylarında 1 milyar 782 milyon metreküp doğalgazın işlenmesi sonucunda A 92 oktanlı benzin üretimini sağlayacak tesis hizmete açılacak. Ayrıca sentetik benzin üreten yeni bir fabrikanın inşa edilmesi öngörülmektedir. Yabancı yatırımcılar bu projeye katılmaya hazır olduklarını belirtti.

Ayrıca Ovadandepe kasabasında yer alan metalurji tesisinde petrol kokundan endüstriyel grafit üretimi olasılığı incelenmektedir. Bunun yanı sıra çeşitli polimer ürünlerin üretilmesi için dev tesisler inşa edilecek. Geçen sene Kıyanlı bölgesinde polietilen ve polipropilen üreten polimer fabrikasını hizmete açıldı.

Ayrıca Kıyanlı bölgesinde başka bir polimer fabrikasının inşa edilmesi öngögülmektedir.  Bu tesiste yılda 200 bin ton düşük yoğunluklu polietilen, 390 bin ton polipropilen, 100 bin ton polivinil klorür, 10 bin ton sıvı klor, 82 bin ton kostik soda ve 10 bin ton hidroklorik asit üretimi amaçlanmaktadır. Yeni inşa edilecek tesiste bir yılda 1.5 milyar metreküp doğal gaz ve 117 bin ton tuz işlenecek.

Lebap vilayetindeki Bagaca yatağında yılda 60 bin ton stiren-bütadien kauçuk ve 25 bin ton polistiren üreten bir gazkimya tesisinin inşa edilmesi planlanmaktadır. Bu projeler Türkmengaz devlet kurumu tarağından önümüzdeki 10 yıl içerisinde hayata geçirilecek.

Uzmanların tahminlerine göre, 2030 yılına kadar A 95 oktanlı benzine olan talep 2 kat artacak. Bu nedenle, Türkmenbaşı Petrol Rafinerisi’nde ve Seydi Petrol Rafinerisi’nde benzin üretiminin arttırılması öngörülmektedir.

Related posts

Turkmenistan diversifying economy rapidly

Transport diplomacy: expansion of mutually beneficial cooperation

Ata Watan Eserleri

World Science Day for Peace and Development

Ata Watan Eserleri

Teswirle