TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
GENERAL

Türkmen ve Özbek Liderler Harezmî eyaletini ziyaret etti

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un Özbekistan ziyaretinin ikinci günü kültürel etkinlikler açısından zengin oldu. Uzun yıllardır komşu olan iki ülke halklarının arasındaki dostluk bağlarının daha da pekiştirilmesi için inşa edilen Türkmen-Özbek Dostluk Evi açıldı.

Türkmen Lider, ziyaretinin ikinci günü Özbekistan’ın Harezm vilayetinde temaslarda bulundu. Özbekistan Devlet Başkanı Şavkat Mirziyoyev ile ilk olarak Harezm vilayetinin merkezi kenti Ürgenç’te dostluk evini açtı. Açılış öncesinde burada dikilin Mahtumkuli Firaki’nin anıtına çelenk bırakıldı.

Türkmen-Özbek Dostluk Evi, Türkmenler Mahellesinde inşa edildi. Liderler açılışını yaptıktan sonra merkezin kütüphanesini inceledi ve diğer bölümlerde incelemelerde bulundu.

BÜYÜK AVLU KALESİNE ZİYARET

Liderler daha sonra Harezm vilayetindeki Ürgenç ilçesindeki Büyük avlu kalesini ziyaret ettiler. Bu tarihi mekan restorasyon çalışmaları sonrasında önemli turistik mekan haline geldi. İnsanlığın geçmişine taşıyan bu kalede atlı tur yapmak, değirmende nasıl un yapılmasın ilişkin bilgi almaya ve çeşitli yemeklerden tatmaya imkanlar sağlanmaktadır. Bu turistik mekanda çeşitli ulusal oyunlar oynanmaktadır, kuraş yarışları gerçekleştirilmektedir.

İki ülke Liderleri, tarihi kaleyi ziyaret ederek, Harezm halkının eski dönemdeki yaptığı faaliyetler hakkında bilgi aldılar.

Related posts

31st anniversary of the establishment of diplomatic relations between Turkmenistan and the Republic of Korea

International Internet-Free Day

U.S.-Based Getty museum and Turkmenistan’s state museum begin cooperation to preserve a 5th century buddha head through the U.S. Embassy’s Afcp program

Teswirle