TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
GENERAL

Türkmen Lider’inin Özbekistan ziyareti tamamlandı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov 23-24 Nisan tarihlerinde Özbekistan’a tarihi bir devlet ziyaretini gerçekleştirdi. Bu ziyaret Orta Asya’nın iki komşu ülkesi arasındaki siyasi, ekonomik ve kültürel bağların ne kadar sağlam temeller üzerine kurulu olduğunun kanıtını oluşturdu.

Bu ziyaret kapsamında siyasi, ticaret, ekonomi, yatırım, ulaşım ve iletişim, eğitim ve spor alanlarındaki ikili münasebetlerin geliştirilmesi için 17 anlaşmaya imza atıldı. Ayrıca, iki ülke yüksek eğitim kurumları arasında 15 anlaşma imzalandı. Bunun yanı sıra Türkmenistan Fuarı ve Türkmenistan-Özbekistan İş Forumu düzenlendi.

Taşkent’teki İnternational Hotel Tashkent otelinde Türkmenistan-Özbekistan İş Forumu düzenlendi. Forum kapsamında iki ülke iş dünyası temsilcilerinin arasında 250 milyon dolarlık ortak projelerin hayata geçirilmesi için anlaşmalar imzalandı.

İş Forumu’nda Türkmenistan’ı temsilen devlet kurumları, havacılık şirketi, çok sayıda özel firmalar yer aldı. Özbek tarafı da devlet idareleri yanı sıra 80’in üzerinde dev şirketleri, holding temsilcileri katıldı.

Özbekistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Adham İkramov, Özbekistan’ın Türkmenistan’ı bölgedeki stratejik ortağı olarak kabul ettiğini kaydederek, 2018 yılının ilk çeyreğinde ticaret hacminin yüzde 55 oranda arttığını, bu büyümenin iki ülke özel sektörünün arasındaki ticari münasebetlerin üst düzeyde olduğunun göstergesi olarak kabul ettiklerini vurguladı. Özbek yetkili, geçen sene 40’ın üzerinde Özbek heyetinin Türkmenistan’ı ziyaret ettiğini, bu sene Mart ayının sonunda Aşkabat’ta İlk Özbekistan Ürünleri fuarının düzenlendiğini kaydetti.

ZİYARET TÜRKMEN-ÖZBEK DOSTLUK KONSERİ İLE TAÇLANDI

Türkmen Lideri’nin bu ziyareti iki komşu ülke halklarının kültürel yakınlığının bir göstergesi olan Türkmen-Özbek Dostluk konseri ile son buldu. Türkmen ve Özbek Liderlerinin katıldığı konser programı, Harezmî vilayeti Müzik ve Dram Tiyatrosu’nda konser programı gerçekleştirildi.

Konser, Özbek ve Türkmen halklarının kültürel yakınlığının anlamlı bir parçasını oluşturdu ve iki ülkenin modern ve klasik sanatıyla tanışma fırsatı sağladı.

Programda her iki ülkenin folklor ekipleri gösterilerini sundu. Özbek ve Türkmen sanatçıları sevilen şarkıları ile izleyicileri memnun etti.

Related posts

International Internet-Free Day

U.S.-Based Getty museum and Turkmenistan’s state museum begin cooperation to preserve a 5th century buddha head through the U.S. Embassy’s Afcp program

Turkmenistan condemns attack on Azerbaijan Embassy in Iran

Teswirle